حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

جمعه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 12 رمضان 1442 Friday, 23 April , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 196 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 8×
مهندسان نقش مهمی در تعالی و پیشرفت کشور دارند/جای تخریب جامعه مهندسی به اصول و مقررات ملی ساختمان پایبند باشیم
۰۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
شناسه : 711
1
رئیس نظام مهندسی استان؛

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه وبویراحمد گفت: جامعه بزرگ مهندسی به عنوان یک بازوی تخصصی امروز در اقصی نقاط کشور پهناور ایران زمین برای عمران و آبادانی ایران عزیز از هیچ تلاش و کوششی دریغ ننموده است.

پ
پ

به گزارش عصرزاگرس،ابراهیم مهرجو با تبریک حلول سال نو و آغاز بهار طبیعیت به همه ایرانیان گفت: طراحی و ساخت پروژه های عظیم در عرصه سد سازی، پل سازی، بزرگراهها و ساختمانها محصول فکر و اندیشه بلند مهندسان است.
وی قانون نظام مهندسی ساختمان را از مترقی ترین قوانین کشور دانست وگفت: در این قانون به شکل کاملا تخصصی به مسائل ساخت ساز توجه نموده و توسط زبده ترین و بهترین اندیشمندان در حوزه های مختلف مهندسی تدوین شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه وبویراحمد ، تخریب جامعه بزرگ مهندسی توسط افرادی نا آگاه و نا آشنا به مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان را اقدامی ناپسند عنوان کرد وگفت: قوانین و مقررات حاکم بر سازمان نظام مهندسی به شکل کاملا تخصصی است که هیأت مدیره آن در اقصی نقاط کشور توسط همین مهندسان و با نظارت وزارت راه و شهرسازی انتخاب می شوند و رئیس سازمان مرکزی آن را با انتخاب اعضا و حکم رئیس جمهور انتخاب می شود.
وی با اشاره به اینکه برخی فقط ظاهر کار را می بینید و به علم مهندسی آشنایی در حد ابتدایی ترین موضوع را هم ندارندخاطرنشان کرد: مهندسان سالها در علوم مختلف فنی تحصیل کرده اند و با ادبیات علم ریاضی و هندسه پا به عرصه‌ اجرا و طراحی گداشته اند وزیبنده نیست به خاطر پرداخت هزینه قانونی خدمات مهندسی شان و جایگاه تخصصی آنان را زیر سوال ببریم.

مهرجو افزود: کسانی که پروانه فعالیت دارند از چرخه بزرگ آزمون نظام مهندسی که بسیار تخصصی و علمی برگزار می شود عبور می کنند و در قانون نیز در هنگام فعالیت در رشته های مختلف بر عملکرد آنها نظارت می شود.
وی یاداور شد: اگر در نقشه ها ی ساختمانی و پروژه های متعدد عمرانی ضوابط و مقررات ملی ساختمان رعایت نشود علاوه بر هدر رفت سرمایه های مادی شاهد تلفات انسانی جبران ناپذیری در جامعه در هنگام وقوع زلزله و بلایای طبیعی هستیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه وبویراحمد با رد موضوع مهر فروشی در بین مهندسان هم استانی گفت: در قانون نظام مهندسی نیز به صراحت آمده است که اگر مهندسی تخلفی در حوزه ساخت ساز داشته و مالکان نیز گزارش دهند به شورای انتظامی معرفی و با آن برخورد قانونی خواهد شد.
مهرجو در ادامه سخنانش اظهار داشت: مهر نظام مهندسی همانند مهر پزشکان که برای بیماران نسخه می نویسند از ارزش و جایگاه بالایی برخوردار است که شایسته نیست متخصصان مهندسی را برای اینکه منافع ما تامین نشده زیر سوال ببریم. ضمن اینکه اگر موردی هم در خارج از چهارچوب قوانین باشد باید از طریق فرآیند قانونی پیگیری و در صورت اثبات بر زبان‌ جاری شود.
وی به مطلب منتشره در یکی از پایگاههای خبری نسبت به جامعه مهندسی واکنش نشان داد وگفت: اگر مطلبی را با قلم و بیان برای آگاهی بخشی به جامعه منتشر می کنیم ابعاد حقوقی و اجتماعی آن را در نظر بگیریم تا حیثیت و شخصیت حقیقی و حقوقی سایر افراد جامعه خدشه دار نشود.
مهرجو در همین زمینه خاطرنشان کرد: تعرفه نظام مهندسی را نیز مانند تعرفه پزشگان، قانون مشخص کرده و باید هر شهروندی که پا در حوزه ساخت ساز می نماید این فرآیند قانونی را طی نماید.
وی افزود: اگر ساخت سازهای ما در زلزله آسیب می بیند و سرمایه های ما هدر می رود به دلیل عدم توجه مالکان به توصیه های نظام مهندسی است .
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه و وبویراحمد با بیان اینکه هر جا که مردم‌ اصول طراحی و معماری را رعایت نموده اند کمترین آسیب و خسارتها را دیده ایم خاطرنشان کرد: جایگاه و نقش مهندسین در پیشرفت، سازندگی، خودکفایی و امنیت این مرز و بوم بر کسی پوشیده نیست که امیدوارم با مطالعه قوانین حاکم بر نظام مهندسی و فرهنگسازی و استفاده‌ از نظر متخصصان حوزه ساخت ساز شاهد استحکام سازه های ساختمانی در کشور باشیم.
مهرجو افزود: امروز پیشرفتهای چشمگیر و عظیم ایران اسلامی درحوزه فنی و مهندسی محصول فکر مهندسان خوشنام ایران زمین است که با باور و شعار ما می توانیم نمونه زیبایی از حلاقیت ومعماری ایرانی اسلامی را به عنوان یک الگو معرفی نموده اند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه و وبویراحمد در پایان سخنانشان توجه به علم مهندسی در ساخت سازها را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: مهندسان در احیای معماری ایرانی اسلامی، هویت بخشی شهری، نوسازی بافت های فرسوده شهری و روستایی، بهبود کیفیت ساخت و ساز و ایمن سازی در برابر زلزله وسایر بلایای طبیعی در جامعه تلاشهای وافری دارند که باید آنها را قدر بدانیم و به جای تخریب آنها به اصول ومقررات ملی ساختمان برای استخکام بناها بیش از پیش پایبند باشیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.