طراحی سایت و قالب وردپرس
خدا بیامرزتش
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه 8 مه, 2020 | کد خبر : 60447 | نویسنده : Mehrju
 •   

  رئیس بیمارستان شهید جلیل یاسوج، خاطرات روزهای کرونایی و این که چه اتفاقاتی رخ داد را در صفحه شخصی اش منتشر کرد.

  به گزارش عصرزاگرس، جاودان سیرت که بخش هایی از خاطرات روزهای کرونایی بیمارستان شهید جلیل یاسوج را در صفحه مجازی خود منتشر می کند در یک از خاطرات خود چنین نوشت .

  زمان به سختی می گذشت ، تعداد بیماران بستری شده از روزی سه نفر تا هفده نفر متغیر بود . یکی از مشکلات ما نمونه گیری از این بیماران بود ، می بایست نمونه از حلق و بینی بیماران گرفته می‌شد و بالطبع دچار سرفه و عطسه می شدند و خطرات بسیاری برای فرد نمونه گیر داشت .

  تعداد اندک و انگشت شماری پک کامل و حفاظتی یکبار مصرف از مرکز بهداشت استان برای نمونه گیرها دریافت کرده بودیم . همکارانم به ویژه سرکار خانم رشیدی به عنوان مسئول کنترل عفونت بیمارستان رابط بین مرکز بهداشت استان و بیمارستان بود و ابتدائا خود به عنوان نمونه گیر در کنار اعلام آمار و ارقام به مرکز بهداشت انجام وظیفه مینمود .

  برنامه مدونی برای چگونگی روند پذیرش بیماران ، راه اندازی کلینیک عفونی ، اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم از طریق صدا و سیما ، تعیین رابط بین خیرین و بیمارستان ، طراحی برنامه راند مدیریتی برای ارزیابی وضعیت بیماران و چگونگی رسیدگی به آنان بطور شبانه روز ، حفاظت پرسنل و ….طراحی گردید و ماحصل آن به صورت ذیل بود.

  ۱: راه اندازی پیش تریاژ و تریاژ جهت رسیدگی اولیه و ثبت اطلاعات بیمار انجام شد .

  ۲: نمونه گیری از بیماران توسط پرسنل پرستاری در همان ابتدای ویزیت توسط پزشکان محترم عمومی و ارسال به آزمایشگاه در دستور کار قرار گرفت .

  ۳: ویزیت سریع توسط متخصص محترم عفونی و تعیین تکلیف بر اساس پروتکلهای ابلاغی اجرایی شد .

  ۴: سطح بندی بخشهای بیمارستان در طبقات بر اساس علایم کلنیکی ، تست و سی تی بیماران انجام شد .

  ۴: ورودی پرسنل اداری از درمانی جدا شد.
  ۵: رابط خدماتی برای تحویل دارو، غذا و سایر اقلام مشخص گردید .

  ۶: کلیه بیماران بدون همراه پذیرش شدند ، مگر بیمارانی که نیاز به همراه داشتند که می بایست با وسایل حفاظتی در کنار بیماران می‌ماندند.

  ۷: پرسنل خدماتی هر بخش مختص همان بخش بود و حق نداشت در تایم کاری از بخش خارج شود .

  ۸:در تمامی اتاق ها اعم از دو تخت ، چهار تخت و ….. فقط یک بیمار حضور داشت .

  ۹: پرسنل بخشها حق خروج از بخش و ورود به بخش دیگری را نداشتند.


  ۱۰:حدود و ثغور هر کارگر خدماتی کاملاً مشخص و محرز بود و از آن مکان فراتر نمی رفت.


  ۱۱:برنامه زمانبندی ریاست بیمارستان جهت حضور در صدا و سیما برای اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در رابطه با آخرین تحولات در زمینه بیماری کووید ۱۹ و مصاحبه زنده هر شب سیمای استان با پرسنل و ریاست بیمارستان شهید دکتر جلیل.

  ۱۲: زباله های عفونی بخش بعد از بسته‌بندی جلوی درب بخش به رابطه دیگری تحویل وآن هم به مرکز استریل انتقال میداد.


  ۱۳: پکهای حفاظتی بر اساس یک برنامه مدون و منظم با همه کم و کاستی هایی که داشت در اختیار مسئول بخش گذاشته می‌شد.

  ۱۴: گندزدایی محوطه و داخل بیمارستان با همکاری و نظارت جناب آقای مهندس تازیک کارشناس جوان و باسواد بهداشت محیط و برادران سپاه در حال اجرا بود.
  ۱۵: با حاج آقا داستار نماینده محترم نهاد رهبری در دانشگاه جهت اجرای مراسم شرعی متوفین هماهنگی های لازم صورت گرفته بود.
  ۱۶ : مشخص نمودن مسیر استفاده از آسانسورها جهت پرسنل ، پزشکان ، حمل غذا ، حمل زباله و حمل جسد اجرایی شد.


  ۱۷: بطور مستمر مباحث ستاد کرونای استان به ریاست استاندار محترم جناب آقای دکتر کلانتری و دبیری جناب آقای دکتر یزدانپنا رصد و اجرایی میشد . بیمارستان به یک ید واحد تبدیل شده بود ، همه یکی شده بودند و هر کدام گوشه‌ای از مسائل را پیگیری می‌کردند .
  خوشبختانه همه چیز به خوبی پیش می رفت ، هنوز ابتدای مسیر بودیم و هر روز از پروتکل های متعدد درمانی در فضای مجازی و سایت وزارت بهداشت مطالب جدیدی ارائه می‌شد. متخصصین محترم عفونی تمامی بار مسئولیت بیماران بستری را به تنهایی به دوش میکشند . با توجه به اینکه فوکال پوینت بیماری های نوپدید و بازپدید استان بودم در جلسات اولیه مدیریت ستاد کرونا در استانداری حدود ۲ تا ۳ جلسه با حضور استاندار محبوب ، محجوب و آگاه جناب آقای دکتر کلانتری شرکت کردم و در زمینه چگونگی بیماری کرونا و وضعیت آن در استان و بیمارستان صحبت کردم.

  استاندار خستگی ناپذیر استان بعنوان رئیس ستاد کرونای استان به همراه دبیر ستاد جناب آقای دکتر یزدانپناه و دیگر اعضا از نزدیک و با حساسیت خاص مسائل مربوط به کرونا را بررسی و دستورات لازم را صادر میکنند .
  صدا و سیما سنگ تمام میگذارد و در این برهه به کمک مردم و حوزه سلامت تمام فعالیتهای معمول خود را تعطیل و ضمن هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان شهید دکتر جلیل مستقر و جهت روشنگری اذهان عمومی کلیپهای زنده تقدیم مردم میکند .

  سپاه پاسداران و عوامل ارزشمند و یادگاران هشت سال دفاع مقدس دوشادوش مردم و مسئولین برای کمک رسانی در تمامی حوزه های مختلف با فرماندهی سردار خرمدل ، انسانی بزرگ ، فهیم ، گرانسنگ و مدیری ارشد و توانمند پا به عرصه خدمتگزاری میگذارد . بیماران بستری در بیمارستان ترس و دلهره زیادی دارند و اسم بیماری هم دردآور هست و بسیاری از آنان از انگ اجتماعی آن و طرد شدن از جامعه نگران هستند …. 

  بیمار اعزامی از یک شهرستان‌ که در بیمارستان شهید دکتر جلیل بستری شده بود ، خیلی نگران و ناراحت بود و از بعضی مسئولین شهرستانی گله و شکایت داشت ، ایشان بیان میداشت آنها همگی تحصیلکرده و دانشگاهی بودند اما در این رابطه آنطور که بیمار صحبت می کرد خانواده ایشان را به عنوان خانواده کرونایی معرفی و از پذیرش آنها خودداری و دیگران و همسایه‌ها را از نزدیک شدن با آنها بر حذر داشته بودند ، و این برای بیمار ما که از بدو بستری تا زمان بهبودی فقط پرسنل و پزشکان بیمارستان شهید دکتر جلیل را مورد ستایش قرار می‌داد بسیار دردآور بود و از رفتن به خانه و انگ نما شدن در محیط زندگی گله مند و شاکی بود .

  تعداد زیادی تلفن در طول شبانه‌روز داشتم ، هم از طرف خویشاوندان بیماران و هم کسانی که دچار مشکل شده بودند .
  تقریباً زندگیم وقف بیمارستان شده بود و معمولاً هر شب تا ساعت های طولانی و سحرگاه بر بالین بیماران بودم و از وضعیت آنها مطلع میشدم .. روزها و شبها به سختی می‌گذشت و انگار همه چی طلسم شده بود ، بیماری که از یکی از شهرستان‌ها آمده بود تست آن و عکس سی تی آن مثبت و شواهدی مبنی بر درگیری ریه داشت ، در بدو ورود تب ، لرز ، نفس تنگی و سرفه های شدید داشت ، نمی‌توانست حرف بزند ، چند کلمه که صحبت می‌کرد سرفه‌ها و تنگی نفس او شروع می‌شد .
  خانواده و فامیل بیمار بسیار نگران بودند .
  بیمار ترسیده بود و آینده زندگی خود را متلاطم میدید ، بالای سرش رفتم ، معاینه اش کردم ، باهاش هم صحبت شدم و گفتم مختصری عفونت ریوی داری و انشاالله به زودی خوب می شوی ، نگران نباش ، او را دلداری دادم و تا زمان بهبودی کامل و ترخیص از بیمارستان هر شب به او سر میزدم . تقریباً کار شبانه روزی ام هم حتی در زمانی که کشیک و آنکال نبودم رفتن بر بالین بیماران و روحیه دادن و بررسی روند درمان آنها بود ، و از اینکه تاکنون شاهد مرگ نبودم بسیار خوشحال بودم . همکاران عزیز پرسنل پرستاری، خود را قرنطینه کرده بودند از پدر ، مادر ، همسر و فرزند فاصله گرفته بودند تنها دیدارشون با فرزند و فامیل شان تماس تصویری بود . چندین نفر از پرستاران عزیزی که مراسم عقد داشتند برای جلوگیری از شیوع و بروز کووید ۱۹ مراسم خود را به بعد از اتمام کووید ۱۹ به تعویق انداختند
  گاهی صدای پرستاران عزیزی را میشنیدم که با دیدن تصاویر فرزند دو ماهه ، سه ماهه و یا چند ساله خود گریه میکردند و از دوری خانواده خود نگران بودند ، اما نگرانی آنها با بهبودی بیماران و ترخیص آنها به شادی و شادمانی تبدیل می شد./صبح زاگرس
  ادامه دارد…

  ابرچسب ها :
  نظرات در مورد » “کرونا و خاطرات تلخش در بیمارستان شهید جلیل یاسوج”
  1. Bahram گفت:

   درود بر شرف پرسنل بهداشت و درمان


  امروز یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اولين جلسه شوراي راهبري توسعه مديريت استان كهگيلويه و بويراحمد برگزارشد/تصاویر
 • روشنفکر از مقام معظم رهبری تاییدیه گرفت/ انقلابی گری یا جنجال سازی!
 • تقدیر رئیس کمیته کشور از رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) دهدشت
 • آخرین آمار مبتلایان به کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد/فوت یک بیمار دیگر در دهدشت
 • تجمع معلمان غیرانتفاعی سراسر کشور مقابل مجلس/به وضعیت شغلی ما سروسامان دهید(+تصاویر)
 • پرسه های فعالانه کرونا و بی خیالی خطرناک مردم و مسئولین چاروسا در وضعیت هشدار
 • کلانتری تغییرات را آغاز کرد/سه انتصاب جدید در استانداری کهگیلویه وبویراحمد
 • دفتر ارتباطات مردمی نماینده کهگیلویه بزرگ در دهدشت افتتاح می شود(+پیام سید محمد موحد)
 • سازگاری با کم آبی و مدیریت یکپارچه منابع آب اولویت کاری آب منطقه‌ای خواهد بود
 • بررسی حذف تاجگردون/آیا میزان رای ملت بود یا مجلس چهار درصدی/ زینب زارع
 • جولان مرگبار کووید ۱۹ درکهگیلویه و بویراحمد/شمار قربانیان استان به ۳۳ نفر رسید
 • مرگ دردناک دانشجوی پزشکی در درگیری طایفه ای خیابانی در یاسوج
 • فرسودگی شبکه آبرسانی آب شرب دهدشت مشکلاتی رو ایجاد کرده است/تصفیه‌خانه حذف عامل رسوب آب در سوق راه‌اندازی می‌شود
 • آخرین خبر از وضعیت جسمانی حجت الاسلام موحد پس از مبتلا شدن به کرونا  
 • اولین تصویر از محل کار جدید غلامرضا تاجگردون (+عکس)
 • تقویم فرهنگی امسال شهرستان ها بر اساس ظرفیت ها و پتانسیل های فرهنگی و هنری و با همفکری انجمن ها بسته شد
 • گزیده خطبه های نماز جمعه این هفته کهگیلویه و بویراحمد
 • حواشی جایگاه کشتی کهگیلویه و بویراحمد را تنزل داد / استان خانه کشتی ندارد / پیشکسوتان به فکر کشتی باشند
 • اسامی نمایندگانی که به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون رای منفی دادند
 • شهیدکهگیلویه بویراحمدی که شهادت در راه خدا را بر نمایندگی مجلس ترجیح داد  
 •