پیشرفت لاک پشتی مسکن ۳۲ واحدی اقشار کم درآمد در سمغان کهگیلویه/چرا بنیاد مسکن به تعهدات خود عمل نکرد/گلایه مردم و پاسخ عجیب رئیس بنیاد مسکن

به گزارش عصرزاگرس، مسکن اقشار کم درآمد کلید واژه ای است که این روزها از هر طرف به گوش میرسد اما باید این کلید واژه به صورت مشخص مورد تحلیل قرار گیرد. تامین مسکن اقشار کم درآمد به عنوان یک وظیفه در جمهوری اسلامی شناخته می شود و در واقع جزو اهداف استقرار نظام فعلی

کد خبر : 59696
تاریخ انتشار : جمعه 16 اکتبر 2020 - 16:00
پیشرفت لاک پشتی مسکن ۳۲ واحدی اقشار کم درآمد در سمغان کهگیلویه/چرا بنیاد مسکن به تعهدات خود عمل نکرد/گلایه مردم و پاسخ عجیب رئیس بنیاد مسکن

به گزارش عصرزاگرس، مسکن اقشار کم درآمد کلید واژه ای است که این روزها از هر طرف به گوش میرسد اما باید این کلید واژه به صورت مشخص مورد تحلیل قرار گیرد.

تامین مسکن اقشار کم درآمد به عنوان یک وظیفه در جمهوری اسلامی شناخته می شود و در واقع جزو اهداف استقرار نظام فعلی ایران بوده است به همین علت است که باید به هر نحو به این موضوع توجه شود.

دولت های مختلف همواره در شعار و عمل تلاش کرده اند تا این موضوع را جدی گرفته و برای اقشار مختلف به ویژه اقشار کم درآمد مسکن ایجاد کنند. مسکن اقشار کم درآمد در سال هایی دغدغه مسئولین رده بالای کشوری و مطالبه تمامی مردم بوده و همچنان نیز هست.
سال ۹۶ بود که بنیاد مسکن از ساخت ۳۲ واحد مسکن برای اقشار کم در آمد در روستای سمغان در ۲ کیلومتری دهدشت خبرداد.

اما به نظر می‌رسد طرح مسکن اقشار کم درامد که آغاز شده به دلیل شرایط سختی که از نظر اقتصادی دارد نه دردی از قشر ضعیف و بدون مسکن جامعه را دوا نخواهد کرد بلکه بعنوان یک مشکل بزرگ سد راه اقشار کم درآمد است.

جمعی از مردم شهرستان با بیان گلایه های خود از روند پیشرفت فیزیکی و هزینه های اضافی که ازآنها دریافت می شود انتقاد کردند.

یکی از مردم که از اقشار کم درآمد جامعه است در گفتگو با خبرنگار ما گفت؛ در سال ۹۶ بنیاد مسکن با یه اطلاعیه قول ساختن سریع خانه ها را داد و تعدادی از بچه های دهدشت به امید خانه دار شدن ثبت نام کردند.

وی اظهار داشت؛ شرایط ثبت نام پانزده میلیون در زمان ثبت نام ده میلیون قسط دوم ،وام بنیاد مسکن که در ان زمان ۲۵میلیون بود و قرار بر این شد که با ۵۰میلیون ما را صاحب خانه کند.

وی عنوان کرد؛ با گذشت ۶ ماه از دادن پول متقاضیان، شروع به ساخت خانه ها کردند وخانه ها را تا تکمیل سقف انجام دادند.

این شهروند عنوان کرد؛ بعد از اون موقع اعلام کردند خونه های شما مصالح گران شده قسط دوم که ۱۰میلیون بود به ۱۵میلیون اضافه شد و وام ۲۵میلیونی به ۴۰میلیون رسید.

وی باانتقاد از روند نامناسب بنیاد مسکن گفت؛ با وجود همه مشکلات متقاضیان پولهای خود را پرداخت کردند وبازهم خبری از تحویل خانه ها نشد و مجددا قیمت گذاری کردند باید نزدیک به ۳۴میلیون دیگه بدیم تا خونه ها را به ما تحویل دهند.

وی گفت؛ الان خونه های که در سال ۹۶ساخته شد در حد اسکلت است و بنیاد خانه ها را تحویل نداده و باتوجه به تورم قیمت خونه ها را بالا میبره که کاری غیرقانونی است.

ایشان افزود؛ خواهش می کنم این موضوع را پیگیری کنید و این اقشار کم درآمد نجات پیدا کنند.

یکی دیگر از اقشار محروم با بیان اینکه بنیاد مسکن در حق ما کوتاهی کرده گفت؛مگر کم کاری از مردم بود که بنیاد مسکن قیمت ها را سالیانه بالا می برد و خونه ها هنوز به همون شکل رها شده است.

اما مهرداد متقی در گفتگو با خبرنگار ما گفت؛ پروژه ۳۲واحدی سمغان سال ۹۶آگهی شد،فازاول ۱۶ واحد بود که قرار شد باقیمت ۱۱۰میلیون واگذار شود اما بدلیل عدم تامین آورده (پرداخت به موقع) از ۵۰ تومان شروع شد والان ۱۶ واحد فازاول رو۱۱۰قیمت گذاری کرده اند.

رئیس بنیاد مسکن شهرستان کهگیلویه افزود؛ قراربرساخت سه ماهه بود ولی متاسفانه متقاضیان سه ماه رو رسوندند تاالان و هرسه ماه یکبار کمیسیون معاملات بنیاد واداره کل تشکیل وقیمت گذاری فقط برای همون سه ماه هست.

متقی بابیان اینکه قیمت مصالح نسبت به سال های گذشته تغییر کرد اظهار داشت؛ واریزی دوم این افراد برج ۴ سال ۹۸ مبلغ ۱۵میلیون وسرجمع تاالان ۱۳نفر۳۰تومن ودونفر ۲۵میلیون واریز کرده اند آیا به نظر شما خونه ای که الان ۲۵۰میلیون به بالا قیمتش هست بنیاد داره به خاطر اینکه ۱۵ نفرسال ۹۷اولین واریزی شون بوده نصف قیمت یعنی کمتراز۱۲۰میلیون میخواد واگذارکند.

وی عنوان کرد؛ پاسخ بنده باتوجه به قیمت ابلاغی کمیسیون معاملات بنیادمسکن استان که فقط سه ماه(تاپایان مهرماه۹۹)وقت دارند تسویه حساب کنند ،مبلغ اعلام شده درصورت عدم واریز وتسویه توسط ۱۵ نفر متقاضی قبلی بنیادبرای سه ماهه ی بعد طبق قیمت گذاری جدید واگذاری انجام خواهدشد.

پاسخ رئیس بنیاد مسکن در حدی عجیب است که بجای شفاف سازی کم کاری بنیاد مسکن سعی دارد مردم را مقصر جلوه دهد وفرض بر این بگیرم مردم مبالغ خود را به موقع پرداخت نکردند چطور بنیاد مسکن در سال های گذشته اقدام به تکمیل حانه ها نکرده است.

امیدوارم مسولان خصوصا فرماندار و استاندار به این کم کاری و اجحافی که در حق اقشار کم درامد رخ داده ورود کنند تا به حق وحقوق خود برسند.