کل کشور در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

به گزارش عصرزاگرس، معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد بستری در یک هفته گذشته بسیار افزایش داشته و در برخی شهرها از جمله تهران دو برابر شده است. دکتر حریرچی افزود: دیگر رنگ‌های قرمز، نارنجی و سبز معنی ندارد و کل کشور در حالت قرمز و هشدار قرار دارد. وی ادامه

کد خبر : 58260
تاریخ انتشار : جمعه 18 سپتامبر 2020 - 8:00
کل کشور در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

به گزارش عصرزاگرس، معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد بستری در یک هفته گذشته بسیار افزایش داشته و در برخی شهرها از جمله تهران دو برابر شده است.

دکتر حریرچی افزود: دیگر رنگ‌های قرمز، نارنجی و سبز معنی ندارد و کل کشور در حالت قرمز و هشدار قرار دارد.

وی ادامه داد: بیماری کرونا مانند دریای مواجی است که با امواج متعدد آن روبرو هستیم و چند ماه است مرگ بالای ۱۰۰ نفر در روز را تجربه می‌کنیم.

آقای حریرچی بیان کرد: اکنون ۳۵ هزار و ۵۰۰ نفر بستری هستند که در مقایسه با موج اول گسترش کرونا ۱۰ درصد افزایش داشته است.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در نیمه دوم فروردین و اردیبهشت میزان تماس افراد با یکدیگر و تردد به ۴۸ درصدِ بهمن و اسفند سال گذشته رسیده و به نصف کاهش داشت ادامه داد: اما اکنون این رقم ۱۲ تا ۱۴ درصد شده است و مردم در مقایسه با سال گذشته یک دهم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند.

دکتر حریرچی پیش بینی کرد در ۵ ماه آینده میزان فاصله گذاری اجتماعی به زیر ۵ درصد کاهش یابد.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی دو روش جلوگیری از ابتلا به کرونا است گفت: اکنون استفاد از ماسک در کل کشور حدود ۵۰ درصد است البته در اداره‌ها حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از ماسک استفاده می‌کنند.

آقای حریرچی افزود: اگر روند کنونی ادامه داشته باشد میزان مرگ و میر و تعداد افراد بستری افزایش خواهد داشت.

معاون کل وزیر بهداشت بیان کرد: ترس آگاهانه و حراس منطقی از عواقب کرونا همراه با تعقل رفتاری عامل اصلی کاهش تماس انسانی، تردد و افزایش استفاده از ماسک است.

وی ادامه داد: بیشتر استان‌هایی که مسافرتی هستند مانند مازندران، گلستان، گیلان، خراسان رضوی آذربایجان شرقی، قم و اصفهان در وضع قرمز قرار دارند و مسافرت‌ها این وضع را تشدید می‌کند.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه استقبال دانش آموزان از بازگشایی مدارس ۱۰ تا ۲۰ درصد بوده است گفت: رئیس سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است در مناطقی که کرونا گسترش دارد مدارس تعطیل شود.

وی با بیان اینکه اگر شیوه نامه‌ها رعایت نشود دانش آموزان عامل قابل توجه انتقال کرونا در جامعه می‌شوند افزود: موارد سرپایی ۵ تا ۷ روز، موارد بستری ۲ تا ۳ هفته و موارد مرگ و میر ۴ الی ۶ هفته پس از ابتلا به کرونا خود را نشان می‌دهد بنابراین خبر‌هایی که درباره مرگ یا بستری دانش آموزان به علت کرونا منتشر می‌شود درست نیست.

برچسب ها :

ناموجود