دادستان کهگیلویه:خبرنگاران در انتخابات قانون جرائم رایانه‌ای را رعایت کنند/کاظمی جو:خبرنگاران خدمات دولت را به اسم نماینده ها مصادره نکنند (+تصاویر)

نشست ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی با حضور خبرنگاران در دادگستری شهرستان کهگیلویه برگزار شد،

کد خبر : 54405
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 ژانویه 2020 - 23:00
دادستان کهگیلویه:خبرنگاران در انتخابات قانون جرائم رایانه‌ای را رعایت کنند/کاظمی جو:خبرنگاران خدمات دولت را به اسم نماینده ها مصادره نکنند (+تصاویر)

به گزارش عصرزاگرس/دادستان کهگیلویه با اشاره به در پیش بودن انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: از زمانی که زنگ انتخابات نواخته شد به نظر می‌رسد فرآیند در شهرستان به خوبی انجام شده است.

روشندل، آشنایی و شناخت قانون مطبوعات را لازمه کار رسانه‌ای خواند و با تبیین بندهایی از این قانون بیان داشت: روشن ساختن افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات و دانش مردم در زمینه‌های گوناگون از جمله چارچوب رسانه است و می‌بایست رسانه‌ها در این مسیر حرکت کنند.

وی تلاش برای نفی مرزبندی‌های کاذب را از دیگر بندهای قانون مطبوعات برشمرد و گفت: با این وجود اما مرزبندی کاذب و تفرقه‌انگیز گاها متاسفانه در رسانه‌ها ایجاد می‌شود و خلاف وظیفه ذاتی است.

روشندل افزود:نقد باید با دید اصلاح و نه تخریب باشداما برخی نقدهای رسانه‌ها پس زمینه شخصی دارد.

وی، از خدمت به مردم و مطالبه‌گری به یکی از اهداف نشر خبر نام برد و گفت: هر خبرنگاری که با انتشار خبر مردم و مسؤولان را روبروی هم قرار دهد کار را به درستی انجام نداده است.

دادستان کهگیلویه ارتقای سواد رسانه‌ای را لازمه مطالبه‌گری خواند و با تأکید بر دوری از ایجاد التهاب در انتخابات پیش‌رو عنوان کرد: در انتخابات ایجاد امنیت روانی برای مردم ضرورت دارد.

وی همچنین به دنبال شدن اهداف شخصی و یا غرض‌ورزی و کینه‌توزی در برخی از اخبار اشاره کرد و گفت: یک خبر می‌تواند انگیزه یک مدیر را روزها و ساعت‌ها برای خدمت بگیرد.

روشندل با بیان اینکه امانتداری در انتقال مفاهیم و مطالب مهم است از خبرنگاران خواست در انتقال خبر نکات کلیدی و اصول خبری را رعایت کنند تا باعث خدشه‌دار شدن شخصیت یک فرد، گروه یا جامعه نشود.

این مسؤول قانون جرائم انتخابات را یادآور شد و گفت: خبرنگاران در انتخابات قانون جرائم رایانه‌ای را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: بالا بردن شور و نشاط انتخابات وظیفه خبرنگار است اما خبری که حاوی افترا و نشر اکاذیب باشد جرم است و برخورد می‌شود.

دادستان کهگیلویه با بیان اینکه حفظ بی‌طرفی در انتخابات و توجه به مطالب انتشاری که موجب تخریب اهانت و توهین به کاندیدای دیگر می‌شود، اهمیت دارد، افزود: با توجه به حساسیت انتخابات در حوزه انتخابیه کهگیلویه از انتشار مطالبی که جو را ملتهب می‌کند خودداری شود.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها نباید در تبلیغات انتخابات مهره یک کاندیدای خاص شوند، در خصوص فعالیت مجاز کاندیداها گفت: کاندیداها برای ایجاد شور انتخابات هم فعالیت مجاز داشته باشند هم عملکرد، زحمات و توانایی خود را بگویند اما از تخریب کاندیدای رقیب خودداری کنند.

دادستان کهگیلویه شعارهای خارج از توان و وظیفه ذاتی یک نماینده مجلس را جرم خواند و گفت: بر اساس نص صریح قانون جرائم انتخابات، هر گونه تخطی از قوانین یا ارتکاب جرم از سوی کاندیدا و لیدرها پیگیری قضائی و برخورد می‌شود.

وی همچنین به استناد قانون مدیران گروه‌های شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی را پاسخگوی مطالب منتشره در گروه و یا کانال دانست.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کهگیلویه با اشاره به اینکه برخی خبرنگاران همه چیز را از منظر طایفه گرایی و قوم گرایی می بینند اظهار کرد:اگر منِ مدیر با وی نسبتی داشته باشم مشکل من را نمی بینند ولی مشکل کسی که زیر دست من است را جوری جلوه می دهند که انگار غرض شخصی با آن شخص دارند!
ایرج کاظمی جو عنوان کرد:بارها به خبرنگاران گفته ام تمامی خدماتی که از ابتدای انقلاب و زمانی که اولین شخص نماینده شهرستان شد،خدمات دولت است و به پای نمایندگان ننویسند.
کاظمی جو ادامه داد:اگر گازی به منطقه ای می رسد،آب شرب تامین می شود و…خدمات دولت جمهوری اسلامی ایران است،اینکه برخی می آیند خدمات دولت را به اسم خو مصادره می کنند تا از سادگی مردم در برخی مناطق سواستفاده کنند،ظلم و اجحاف چند برابری به کسانی است که در دولت زحمت می کشند.
وی با بیان اینکه زبان قلم در بیان واقعیات باید آنقدر تیز،برنده و نیشدار باشد و واقعیات را حتی اگر به ضرر شما باشد انعکاس دهد،محافظه کاری نباشد،تصریح کرد:برخی خبرنگاران برای اینکه عملکرد طیف خود را بالا نشان دهند حتی شده بی انصافی های کوچکی می کنند و خدمات دولت را به کاندیدی نسبت می دهند،که انتظار می رود خبرنگاران اینگونه رفتار نکنند و خود باید سمت و سو و جهتگیری در جامعه ایجاد کنند.
کاظمی جو یادداشت های بی هویت و بی شناسنامه که در فضای مجازی و رسانه ها منتشر می شود را نیز نکوهش کرد.
وی افزود:ما خبرنگاران خود را می شناسیم و میدانیم چه کسی از روی دلسوزی خبر می زند،معضلات و مشکلات را بیان می کند و چه کسی از روی حب و بغض و غرض ومرض خبر کار می کند!
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کهگیلویه در ادامه از جهتگیری های برخی از مدیران به نفع طیف و شخص خاصی هم در محضر دادستان گلایه کرد و گفت:به وضوح می بینم برخی مدیران دارند جهتگیری می کنند و به نفع شخص خاصی کار می کنند،اگر چه هر شخصی گرایش سیاسی خود را دارد ولی کسی که قرار است مجری قانون باشد اگر بخواهد جوری رفتار کند که دیگر مردم را هم به شک و تردید بیندازد،صورت خوشی ندارد.
وی انتخابات زودهنگام را از ویژگی های استان عشیره ای ما دانست و ادامه داد: پیش قراولان و کاسه های داغتر از آش،همان لیدرها ممکن است صحبت هایی ضد و نقیض کنند ولی خودِ کاندیداها هم نقش دارند.

برچسب ها :

ناموجود