طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه 7 دسامبر, 2019 | کد خبر : 51725 | نویسنده : Mehrju
 •   

  در گذشته با آنکه ظرفیت و تعداد دانشگاهها محدود بود اما تاثیر بیشتری بر روی مسائل داشت و از طرفی نقش دانشجو در تمام سطوح مملکت برجسته بود و باعث تشکیل جنبش های دانشجویی می شده است.

  عصرزاگرس/حمید برخه

  بسمه تعالی

  دانشگاه بخشی از جامعه است. بخشی که آزادتر و بی پرواتر از سایر اجزای بدنه جامعه فعالیت می کند ، به گونه ای که گفتمان حاکم بر جامعه متاثر از گفتمان حاکم بر دانشگاه می باشد .

  فضای هر کشور را باید بر اساس فضای حاکم بر دانشگاه های آن کشور سنجید. هرگاه دانشگاه را رخوت و ناامیدی و یاس فرا بگیرد جامعه نیز از این فضای بیمارگونه تاثیر می پذیرد .

  در مقابل ، زمانی که دانشگاه ها فضای شوق به آینده ، تحرک و پویایی داشته باشند نیز جامعه به این محیط واکنش مثبت نشان می دهد و به یقین می توان گفت: حیات یک جامعه به علم ، دانش و دانشگاهست و دانشجویان یکی از عوامل تاثیر گذار بر تحولات سیاسی- اجتماعی هر کشوری به شمار می آیند . آنها به عنوان بخش گسترده ای از شبکه ی فکری حاکم بر جامعه ، علاوه بر علم اندوزی و انجام تحقیق و پژوهش ، از نیروهای صاحب نقش در رخدادهای سیاسی – اجتماعی کشورشان به حساب آمده ، در نقادی قدرت ، حاکمیت و عملکرد نخبگان حاکم مشارکت میکنند.

  از مهمترین وظایف دانشجویان در فضای کنونی جامعه را می توان ارتقای بینش سیاسی و انقلابی و حساسیت نسبت به آرمان ها و ارزش ها ی دینی و ملی ، ایجاد و تقویت فضای برخورد اندیشه ها و فرهنگ مباحثه و گفتگو و همچنین ترویج روح قانون گرایی دانست و دانشجو می تواند مظهر تحول خواهی و آزادیخواهی باشد. دانشجویان معمولا به عنوان یک پتانسیل برای شروع حرکت در جوامع به شمار می آیند و در بسیاری از کشورها تلاش می شود تا این قشر فرهیخته ، بدون هیچ دغدغه ی اقتصادی به انجام کارهایشان بپردازند تا به هدف تعیین شده دست یابند.

  دانشگاه و دانشجو به واسطه ی داشتن اندیشه ، پژوهش و علم می تواند به عنوان یک راهنما در جامعه عمل کند و به همین دلیل است که مبدا همه ی تحولات خوانده شده است.

  امروزه متاسفانه با وجود گسترش دانشگاهها در سطح کشور و در نتیجه ی آن ، داشتن فارغ التحصیل های متعدد ، جامعه ی ما کمتر از فکر و روش های دانشگاهی بهره می برد و در حقیقت جامعه ی دانشجویی به انزوا کشیده شده است .

  اما امروزه چه شده که جامعه ی فرهیخته ما تن به این انزوا داده است؟ چرا تاثیر دانشگاه بر جامعه کم شده است؟ و چرا دانشجویان ما نسبت به حل مشکلات جامعه با انسداد روبرو شدند و این بی تفاوتی از کجا نشات می گیرد؟

  در گذشته با آنکه ظرفیت و تعداد دانشگاهها محدود بود اما تاثیر بیشتری بر روی مسائل داشت و از طرفی نقش دانشجو در تمام سطوح مملکت برجسته بود و باعث تشکیل جنبش های دانشجویی می شده است.

  لذا می توان برای نمونه به جنبش های دانشجویی گذشته به حوادثی نظیر ۱۶ آذر و ۱۳ آبان و همچنین ایفای نقش در به ثمر رسیدن انقلاب اشاره نمود که در زمان خود نقش متحول کننده ای را دارا بودند و باعث شدند تا دانشجو بتواند فریضه و نقش خود را در جامعه ایفا نماید.

  با وجود این می توان گفت امروزه در جامعه ی دانشجویی ما فرهنگ اعتراض و حق طلبی و اعلام نظر، آنقدر که باید و شاید وجود ندارد و بجای آن نوعی تملق و چاپلوسی رواج فراوانی یافته است.

  واین خلاء در بسیاری مواقع تبدیل به ابزاری برای دیگران شده تا به راحتی بتوانند از حیطه ی دانشگاه و شخصیت دانشجو سوء استفاده کنند و در ادامه هر اتفاقی در جامعه رخ می دهد دائم بگویند…( به من چه ، به تو چه)…درست را بخوان تا بتوانی مدرک بگیری… و از این دست حرف ها .. و این یعنی نهایت بدبختی . متاسفانه در قشر دانشجو روندی را که شاهد آن هستیم این است که به نوعی بیگانگی از عرصه ی سیاسی و اجتماعی و عدم نقش آفرینی دچار شده و تنها اعتراضش به مسائل آسیب زا اینست که《 این نیز بگذرد…》 و از احساس مسئولیتی که در قبال مسائل ضروری جامعه دارد به نحوی طفره می رود.

  در حالی که میتوان با هوشیاری و در چارچوب قانون و با تکیه بر گفتار و منطق مسائل خود را مطرح کرد و با عبور از این مشکلات نقش خود را در جامعه بازیافت .اما امروزه با فشارهایی که بصورت مستقیم و غیر مستقیم بر روی دانشگاه وجود دارد ( سیاست زدگی)، یا آنکه دانشجویان در نقش های حاشیه ای جامعه پذیرفته می شوند تا در متن آن، و از طرفی، شانه خالی کردن بعضی از مسئولین در قبال مسائل دانشگاه و دانشجو و ناکارآمدی برخی از دانشجویان در نقش خود، باعث شده تا جامعه ی دانشجویی به انزوا رانده شود و بالطبع تاثیر آن در جامعه و قدرت وی در این محیط بسیار کم شود.

  در مقایسه ی نقش دانشجویان گذشته و امروز به این نکته برخورد میکنیم که با ناامید شدن جامعه در اثر مشکلات اقتصادی – اجتماعی و تاثیر آن بر جوانان ، باعث شده که دانشجویان کنونی دارای این گونه دغدغه های فکری باشند و بیشتر نگرانی هایشان متوجه ی معیشت خود باشد تا مسائل روز کشور و اهداف متعالی، یعنی دغدغه ی پیشرفت جامعه را در ذهن نپرورانند.

  حال و در چنین شرایطی جامعه ی فرهیخته ی ما زمانی می تواند مفید واقع شود که در درجه ی اول آزادی برایش مهیا شود ، یعنی آزادی پس از بیان و آزادی اندیشه و در درجه دوم حل مشکلات معیشتی این قشر از جامعه ، و در این هنگام است که در این مرتبه از جامعه ، تمامی افکار و ذهن ها با هر دغدغه ای رشد و پرورش می یابد و هر اندیشه ای درخور ، با استقبال جامعه به تعالی می رسد. به امید سپیده دمی دیگر…..
  حمید برخه – کارشناس ارشد تاریخ

  امروز شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • مردم بهمئی حماسه ای دیگر خلق کردند/استقبال از نام آشنای کهگیلویه/چه کسانی به موحد پیوستند (+تصاویر و اسامی)
 • کلنگ زنی جاده لنده به تشان آخرین تازیانه برپیکربی رمق جاده پاتاوه به دهدشت
 • از پیوستن دو چهره سرشناس “اصلاحات” به “حجت الاسلام موحد” تا جدایی لیدر “حاج عدل” وحماسه ای که مردم بهمئی خلق کردند (+تصاویر)
 • جشن گلریزان زندانی محکوم به دیه در دهدشت برگزار شد (+تصاویر)
 • پایانی بر وعده های عدل هاشمی پور/کنتور گاز برای مردم رایگان نیست /واکنش معلم چاروسایی به دروغ های انتخاباتی (+سند)
 • اگر دین ندارید واز قیامت نمیترسید لااقل آزاد مرد باشید/پاسخی به منتقدان عملکرد ۱۶ ساله سید محمد موحد
 • بهمئی دیار روشن تاریخ است به فهم مردم شریف بهمئی و اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ توهین نکنید
 • مردم باید بدانند که دولت با نماینده ضعیف مشورت نخواهد کرد/یک نماینده مجلس باید در برنامه‌های مختلف مشارکت و حضور پررنگی داشته باشد
 • پلمپ ۴ مطب و ۲ موسسه درمانی غیر مجاز در کهگیلویه/تشدید نظارت بر مراکز طب سنتی و مراکز خدمات پوست و مو
 • دستگاهای خدمات رسان برای رفاه حال مردم پای کار ایستادند/ اکثر محورهای کهگیلویه و بویراحمد مشکلی برای تردد ندارند
 • دعوت ۱۱ نونهال گچسارانی به باشگاه استقلال تهران/ایرانمهر و استقلال در مسیر همکاری های بیشتر
 • اعلام حمایت چهره شاخص سیاسی استان از کاندیدای اصلاح طلب انتخابات مجلس یازدهم/نگاه و توجه دکتر بهرامی فرا ایلی و فرا استانی بوده و رویکرد ایشان در برنامه ریزی از پائین به بالا می باشد
 • ارائه خدمات رایگان چشم پزشکی و دندانپزشکی/ تصاویر
 • پرداخت ۲۷ میلیارد ریالی تسهیلات اشتغال‌زایی به مددجویان کمیته امداد چاروسا
 • جاده باغچه سادات تا اطلاع ثانوی مسدود می باشد
 • رکود و انزوای کهگیلویه بزرگ حضور موحد را طلب میکند/چهره کاریزما و نافذ ایشان مسیر توسعه را هموار میکند
 • دشمن زیاری ها در دهدشت تمام قد حمایت کردند/سلام دوباره تنگ هیگون به موحد /پاسخ موحد به کسانی که ۱۶ سال خدمت را زیر سوال می برند/سوق میزبان نام آشنای کهگیلویه (+گزارش کامل تصویری)
 • جزئیات سرقت مسلحانه از طلافروشی در قلعه رئیسی
 • حاضرم برای پایان اختلاف با لاهوتی نشست داشته باشم/اعلام آتش بس یک طرفه محمود منطقیان
 • یکی از بخشداران کهگیلویه وبویراحمد عزل شد (+جزئیات)