طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه 16 سپتامبر, 2019 | کد خبر : 47205 | نویسنده : Mehrju
 •   

  مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین عصرزاگرس است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

  عصرزاگرس/هوشنگ بختیاری؛ به نام یزذان پاک

  ابتلای دانشگاه متولی درمان به دهها درد و مرض و ناهنجاری ماحصل رویدادهایی است که شرح آن حکایت صد من مثنوی است.ضعف و درماندگی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی کهگیلویه و بویراحمد نشانگر اوضاع عمومی جامعه حول آن است.

  رقابت های گروهی و فردی درون سازمانی ، مداخلات سیاسی، جناح بند ها، سنگ اندازی ها و ایجاد موانع بر سر راه وظایف و سیاست های ذاتی دانشگاه تنها گوشه ای از ناهنجاری هایی است که انباشت آنها طی سالها باعث ایجاد یک بیماری صعب العلاج در پیکره نحیف این دانشگاه گردیده است .متاسفانه عدم اعمال سیاست (پیشگیری مقدم بر درمان )در سنوات قبل و در حد شعار ماندن این سیاست باعث به وجود آمدن زخم ها و عفونت هایی در پیکره آن سازمان گردیده به نحویکه رفع و التیام آن پروسه ای طولانی مدت را طلب می کند .

  متخصصین عفونی منتصب به روسای قبلی دانشگاه نه تنها دردی از دردهای دانشگاه درمان نکردند بلکه قوز بالاقوز این سیستم عفونت زده شدند. هرج و مرج حاکم بر و عدم حضور مناسب مقام ارشد این حوزه در محل کار در آن روزها گواهی بر این مصیبت بود.ضمن احترام به تلاش و فعالیت مدیران قبل، یزدانپناه وارث مجموعه ای دردمند ،پرملال و نه چندان خوشنام است. اگرچه نباید از دکتر یزدانپناه انتظار معجزه داشت اما شخصیت چند بعدی و ویژگی هایی نظیر انضباط مالی و پاک دستی، شجاعت و یکرنگی، اخلاق مداری و مردمداری، وقت شناسی و دقت ، وژدان کاری و انعطاف با عنایت به خواستگاه و جایگاه خانوادگی نامبرده توقعات را از وی فزونی بخشیده است .از مصادیق ویژگی های یاد شده می توان به حذف بدعت های نادرست مانند بدگویی از مدیران قبلی همچنین عملکرد موفق در زمان تصدی معاونت درمان اشاره کرد. یکی از دلایل موفقیت و فراغ بال معاون کنونی درمان (سبز سبزاندیش)علاوه بر تلاش نامبرده، میراث داری و مدیریت مجموعه ای است که روزی یزدانپناه سکاندار آن بوده.

  وجاهت اجتماعی و اتصال و ارتباط گسترده خانوادگی یزدانپناه با جامعه پزشکی، مسئولیت بزرگی را متوجه ایشان می کند که این هم به نوبه خود مزیتی برای دانشگاه علوم پزشکی و ابوابجمعی آن است.اما روی چالش برانگیز مدیریت در دانشگاه علوم پزشکی انجام اصلاحات مطلوب و سر و سامان دادن به مشکلات و پرداختن به امور انجام نگرفته است.

  پرداختن بدین امور آنهم در دانشگاهی که هر فرد در آن به نوبه خود یک جریان سیاسی است و از دیرباز حیاط خلوت تمامیت خواه ترین و افراطی ترین عناصر بوده قطعا دارای تاوان و خسران است.از دیگر ابعاد چالش برانگیز مدیریت در این دستگاه خواسته های نمایندگان محترم مردم و توجه یا عدم توجه بدآنهاست. این درخواست ها و انتظارات معمولا توقعات مشروعی هستند که وکلای مردم در راستای ایفاد حقوق حوزه انتخابیه خود دنبال می کنند و گاها فشار مضاعفی به دستگاه به دلایلی مانند ذیق وقت و عدم وجود منابه مالی به دلیل آشفتگی در اقتصاد کشور وارد میکند و از طرف دیگر باعث سوء استفاده و خوراک تبلیغاتی برای تعدادی سایت خبری می شود.

  گاها دامنه چنین شانتاژهای رسانه ای در حدی است که حداکثر تلاش و بهرهبرداری از اتفاقات نه برای رضای خدا بلکه برای باجگیری یا انتقام گیری به عمل می آید.

  مصداق موضوع صحبت های اخیر یکی از نمایندگان محترم استان و تلاش یک رسانه استانی قوم گرا ، منطقه گرا ،جنجال طلب و تخریب گر در راستای سمت و سو دادن به صحبت های نماینده یاد شده است.به هر روی اخبار اخیر حاکی از تامل یزدانپناه با مجمع نمایندگان استان و رضایتمندی نسبی نمایندگان مردم از عملکرد مجموعه تحت امر وی دارد.

  دیگر روی مصیبت بار ماجرا بداخلاقی هایی مانند نامه پراکنی و گزارشات کذب، تخریب و سنگ اندازی، تهمت و حسادت و عقده گشایی است خصوصا زمانیکه رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته و آمیخته به چاشنی قومی و قبیله ای می گردد. یقین است که مدیریت در استان کهگیلیویه و بویراحمد دارای معادلات خاص خود و متفاوت از تمامی معادلات رایج در کشور است.

  این بداخلاقی ها چه برای ریاست یک دستگاه اجرایی مانند دانشگاه علوم پزشکی و چه برای نمایندگان مردم مشابه همدیگر است و از یک بی منطقی تبعیت می کند.متاسفانه ناهنجاری های یاد شده در این استان به هنجار تبدیل شده و بخش لاینفک فرهنگ عمومی مردم این دیار گردیده و اگرکسی مزین بدانها نباشد مورد شماتت و آسیب قرار می گیرد!پیچیده ترین اقدام دیگری که ریاست دستگاهی مانند دانشگاه علوم پزشکی باید به سرانجام برساند عزل و نصب هایی است که ناگزیر به انجام آن است و علی القاعده حق طبیعی یک مدیر است. عملکرد یزدانپناه در این خصوص برجسته و به موقع بوده و البته عاری از نگاه مذموم قومی و قبیله ای و سیاسی.

  تغیر برخی از معاونت ها و ریاست شبکه بهداشت کهگیلویه همچنین بیمارستان شهید بهشتی و شهید جلیل به رغم ارتباطات و نگرانی های احیانی آن، تغیر روابط مدیر عمومی همچنین تغیر رئیس اخلاق مدار و باصداقت حوزه ریاست دانشگاه به رغم ارتباطات فامیلی با نامبرده ، سرو سامان دادن به نیروهای مظلوم حجمی، پایان دادن به غائله معاونت پشتیبانی و حمایت از معاون انرژِیک درمان و تیم کاری وی ، جوانگرایی و بکارگیری نیروهای جوان و خوش ذوق مصادیقی است که حاکی از عاری بودن ذهن یزدان پناه از مسائل سیاسی یا ایلی وطایفه ای است .

  در ادامه، ریاست در دانشگاهی که به دلیل تفاوت های فاحش در حقوق و مزایا تداعی کننده نظام ارباب رعیتی و گاها آپارتاید در ذهن ابوابجمعی آن است نیازمند برخورداری از یک منطق و هنر به جهت راضی نگه داشتن مجموعه ای است که متاثر از مسائل یاد شده هستند.با توجه به انضباط مالی و پاکدستی یزدانپناه که مورد اعتراف دوست و دشمن است چشم انداز روشنی در این خصوص ایجاد گردیده .پرداخت و به روز کردن مطالبات پرسنلی تلاشی است که تحقق آن رضایت مندی کلانی به دنبال خواهد داشت و البته با توجه به تجارب نامبرده می تواند به زودی محقق شود.تکریم ارباب رجوع، وقت شناسی و پاسخگویی مدون و ضابطه مند به ارباب رجوع بازخورد مثبت پروژه از یاد رفته ملاقات عمومی و مردمی در یکی از روزهای هفته است.

  به رغم پاره ای انتقادات همراه نمودن نیروهای اثرگذار و حامی دولت در راستای پیشبرد سیاست های خرد و کلان دانشگاه هم بخشی از پروسه ای است که یزدانپناه تا حدودی از عهده آن به خوبی برآمده. به هر حال دانشگاه کانون فعالیت ضابطه مند جریانات سیاسی و گرایش های متنوعی است و در لوای این تنوع منعی برای فعالیت هواداران جریان دولت وجود ندارد و توجه به خواسته های قانونی اعضای ستاد دولت مطالبه ای است قانونی و عرفی.

  به هر روی یزدانپناه ثابت قدم در مسیر پرفراز و نشیب ریاست خود بر مجموعه استانی دانشگاه باید جوابگوی چندین دسته از توقعات و مطالبات مردمی و عمومی، صنفی و سازمانی ، جمعی و انفرادی، اجتماعی و سیاسی باشد و دستیابی و طی کردن درست این طریق به روال شروع آن جز با همکاری، خرد جمعی و وفاق جمعی میسر نخواهد بود.

  هوشنگ بختیاری

  امروز یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • هاشمی پور قانون گذاری که اشرافیتی به قوانین مصوب مجلس ندارد/سید ضیاءالدین طبیب زاده
 • اگر مدیر طرح و برنامه داشته باشد، می‌تواند حوزه اش را از بعضی بن بست‌ها خارج کند/نماینده مردم باید آبرویش را برای عزت مردم بگذارد
 • شرکت گاز کهگیلویه وبویراحمد پایگاه تبلیغات عدل هاشمی پور/آقای استاندار مدیرعامل شرکت گاز را عزل کنید
 • نماینده نباید نگاه سیاسی جغرافیایی و نژادی به مردم داشته باشد/من نه برای نان آمدم نه برای نام
 • مستند تراژدی ” شهر من دهدشت ” کلید خورد (+تصاویر)
 • مردم بهمئی حماسه ای دیگر خلق کردند/استقبال از نام آشنای کهگیلویه/چه کسانی به موحد پیوستند (+تصاویر و اسامی)
 • کلنگ زنی جاده لنده به تشان آخرین تازیانه برپیکربی رمق جاده پاتاوه به دهدشت
 • از پیوستن دو چهره سرشناس “اصلاحات” به “حجت الاسلام موحد” تا جدایی لیدر “حاج عدل” وحماسه ای که مردم بهمئی خلق کردند (+تصاویر)
 • جشن گلریزان زندانی محکوم به دیه در دهدشت برگزار شد (+تصاویر)
 • پایانی بر وعده های عدل هاشمی پور/کنتور گاز برای مردم رایگان نیست /واکنش معلم چاروسایی به دروغ های انتخاباتی (+سند)
 • اگر دین ندارید واز قیامت نمیترسید لااقل آزاد مرد باشید/پاسخی به منتقدان عملکرد ۱۶ ساله سید محمد موحد
 • بهمئی دیار روشن تاریخ است به فهم مردم شریف بهمئی و اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ توهین نکنید
 • مردم باید بدانند که دولت با نماینده ضعیف مشورت نخواهد کرد/یک نماینده مجلس باید در برنامه‌های مختلف مشارکت و حضور پررنگی داشته باشد
 • پلمپ ۴ مطب و ۲ موسسه درمانی غیر مجاز در کهگیلویه/تشدید نظارت بر مراکز طب سنتی و مراکز خدمات پوست و مو
 • دستگاهای خدمات رسان برای رفاه حال مردم پای کار ایستادند/ اکثر محورهای کهگیلویه و بویراحمد مشکلی برای تردد ندارند
 • دعوت ۱۱ نونهال گچسارانی به باشگاه استقلال تهران/ایرانمهر و استقلال در مسیر همکاری های بیشتر
 • اعلام حمایت چهره شاخص سیاسی استان از کاندیدای اصلاح طلب انتخابات مجلس یازدهم/نگاه و توجه دکتر بهرامی فرا ایلی و فرا استانی بوده و رویکرد ایشان در برنامه ریزی از پائین به بالا می باشد
 • ارائه خدمات رایگان چشم پزشکی و دندانپزشکی/ تصاویر
 • پرداخت ۲۷ میلیارد ریالی تسهیلات اشتغال‌زایی به مددجویان کمیته امداد چاروسا
 • جاده باغچه سادات تا اطلاع ثانوی مسدود می باشد