طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۴ تیر, ۱۳۹۸ | کد خبر : 43259 | نویسنده : حیات لایقی
 •   

  جشنواره آئینی فرهنگی ورزشی مال و بار روز پنجشنبه با اجرای صابر کوکبی مجری توانمند کشوری و با حضور هفت استان کشور با حضور مسئولان کشوری و استانی در روستای گراب دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار شد. رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و […]

  جشنواره آئینی فرهنگی ورزشی مال و بار روز پنجشنبه با اجرای صابر کوکبی مجری توانمند کشوری و با حضور هفت استان کشور با حضور مسئولان کشوری و استانی در روستای گراب دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار شد.
  رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی گفت: این پنجمین جشنواره فرهنگی ورزشی است که در سال جاری برگزار می شود.
  غلامرضا جعفری نگرش و رویکرد حاکم بر این بازی ها را احیا و ترویج ورزش‌های سنتی و بازی های بومی محلی دانست وبیان کرد: فدراسیون ورزش‌های بومی به دنبال صیانت، اصالت و ارتقاء ارزش‌های فرهنگی کشور است.
  وی هدف این فدراسیون از برگزاری این جشنواره‌ها را ترویج و فرهنگ سازی این ورزش‌ها برای نسل آینده اعلام کرد.
  جعفری از دیگر اولویت‌ها را تعدیل و کاهش آسیب های اجتماعی اعلام کرد و گفت: با همکاری وزارت ورزش و سایر دستگاه های دولتی برگزاری این جشنواره ها نقش مهمی در ایجا نشاط اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی خواهد داشت.
  وی جشنواره های فرهنگی و بازی های بومی و محلی را یکی از راه های تقویت روحیه نشاط، وحدت بین اقوام و ملت ها داست و بیان کرد: سیاست وزارتخانه کمک به احیا و ترویج این گونه فعالیت ها می باشد که امید می رود در سال های آینده با کیفیت و کمیت بیشتری اجرا شود.
  محمدرسول کلهر رئیس دپارتمان ورزش سنتی و بازی های بومی محلی کشور گفت: هدف از انتخاب بخش دیشموک برای میزبانی از استان های جنوب کشور برجسته شدن این بخش بود.
  وی افزود: منطقه دیشموک به عنوان یکی از مناطق بکر جهت اجرای بازی‌های بومی محلی انتخاب که حد و فاصل بین استان های چهارمحال و بختیاری ، خوزستان و فارس بوده است.
  کلهر از هماهنگی‌های لازم با هیئت ورزش بازی های بومی محلی استان کهگیلویه و بویراحمد درخصوص برگزاری جشنواره در دیشموک گفت: مقرر شد از استان‌های جنوب کشور که به این بخش دسترسی بهتری دارند دعوت کرده و نگاه ویژه فرهنگی به آداب و رسوم غنی ایل بهمئی داشته که بتوانیم بازی های خاص منطقه و مواردی همچون شاهنامه خوانی ، موسیقی های محلی و چوب بازی و بازی‌های بومی محلی این منطقه را به همگان معرفی کنیم.
  رئیس دپارتمان ورزش های سنتی و بازی های بومی محلی کشور در خصوص تیم های شرکت کننده در جشنواره گفت: ۸ تیم از استانهای جنوبی کشور در حوزه بانوان و آقایان در این مسابقات شرکت که بازی‌های بومی محلی در کنار بهون‌ها و سیاه چادرها با همان سبک و سیاق محلی و سنتی برگزار شد.
  وی در خصوص پتاسیل های بسیار خوب بخش دیشموک جهت توسعه گفت: منطقه دیشموک دارای پتانسیل ها و آب و هوای خوب و پوشش جنگلی و کوهستانی مناسبی است که می‌طلبد سرمایه گذاری مناسبی در اینجا صورت بگیرد.
  رئیس دپارتمان ورزش های سنتی و بازی های بومی محلی کشور در خصوص امکانات و فراهم شدن زیرساخت های ورزش در دیشموک گفت: جا دارد که وزرات ورزش بررسی‌های لازم در خصوص وضعیت و امکانات ورزشی در این منطقه مستعد را ارزیابی کند و یکی از اهداف فدراسیون شناسایی و کشف استعدادهای ورزشی منطقه دیشموک است.
  فرماندار شهرستان کهگیلویه در حاشیه این جشنواره در جمع خبرنگاران گفت؛ بازی های بومی محلی از قدیم الایام در این مناطق برگزار می‌شد اما امروزه به دلیل وجود فضای مجازی و بازی های رایانه ای نقش این بازی ها کم رنگ شده است و کم کم به فراموشی سپرده می شوند.
  جعفر نیکبخت اظهار کرد؛ این بازیها باعث احیای سنت ها و ایجاد شادی و نشاط می شوند و نیاز به هزینه ها و فضاهای خیلی زیاد ندارد و در هر زمان و مکانی قابل اجرا هستند ،حتی آسیب های فضای مجازی و بازی های رایانه ای را ندارند.
  نیکبخت این جشنواره را شروعی برای زنده نگه داشتن بازی های بومی و محلی دانست وگفت؛ نیاز است توجه ویژه ای برای ادامه چنین جشنواره هایی صورت گیرد.
  وی یکی از مشکلات جوانان را پر کردن اوقات و فراغت آنها ذکر کرد و افزود؛ با زنده نگه داشتن این بازی ها اوقات فراغت جوانان پر خواهد شد همچنین باعث ایجاد فضای شاد و نشاط آور و جلوگیری از بیماری های عصبی از جمله افسردگی می شود.
  نیکبخت افسردگی را یکی از دلایل خودکشی دانست وتصریح کرد؛ برپایی این جشنواره ها واجرای بازی های بومی ومحلی از بروز افسردگی جلوگیری می کند وباعث بوجود آمدن فضای شاد می شود.
  در این جشنواره مسابقات ورزشی بومی محلی برگزار شد و ورزشکاران استان‌های شرکت کننده در رشته ورزشی چوگو ، کلکله برد ، هفت دور گوش ، چوب کشی ، هفت سنگ ، دوزپا در دو بخش بانوان و آقایان به رقابت پرداختند که نتایج این مسابقات به این ترتیب بود :
  در بخش بانوان و رشته هفت سنگ مهارتی ؛ استانهای اصفهان ، چهارمحال و کهگیلویه و بویراحمد
  در رشته کلکله برد ؛
  تیمهای خوزستان ، فارس و کهگیلویه و بویراحمد
  در رشته دوزپا
  یزد ، چهارمحال و خوزستان
  و در رشته چوب کشی تیمهای
  دیشموک ، اصفهان و خوزستان به ترتیب مقامهای اول تا سوم این مسابقات را به دست آوردند .
  ود در بخش آقایان ؛ در رشته هفت دور گوش تیمهای کهگیلویه و بویراحمد ، دیشموک و اصفهان
  در رشته چوب کشی
  استانهای بوشهر ، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد
  در رشته دوزپا
  تیمهای یزد ، خوزستان و دیشموک
  در رشته کلکله برد
  استانهای کهگیلویه و بویراحمد ، خوزستان و فارس
  و در رشته گوچو :
  استانهای کهگیلویه و بویراحمد ، بوشهر و خوزستان مقامهای اول تا سوم را به خود اختصاص دادند .
  در این مسابقات به صورت کلی استان خوزستان با کسب ۴۹ امتیاز مقام اول ، استان کهگیلویه و بویراحمد با ۴۸ امتیاز مقام دوم و استان یزد با ۳۴ امتیاز مقام سوم را کسب نمودند . در این مسابقات تیم دیشموک که میزبان جشنواره مال و بار بود توانست در بین ۸ تیم شرکت کننده با ۳۲ امتیاز مقام چهارم این مسابقات را به دست بیاورد . جشنواره مال و بار که با حضور مردم بخش دیشموک برگزار شد عشایر و روستاییان با برپایی چادرهای عشایری زیبایی این جشنواره را دوچندان کرده بودند.
  ایلات و عشایر مختلف بخش دیشموک همراه با شرکت کنندگان آئین سنتی مال و بار که کوچ عشایر محسوب می‌شود را بصورت نمادین، ساده و سنتی برای شرکت کنندگان به نمایش گذاشتند.
  لباس و پوشش محلی استان‌های شرکت کننده در این جشنواره نشانگر وحدت و همدلی آنها بود به نوعی که در این جشنواره هیچ گونه فضای رقابتی بین ورزشکاران نبود.
  فضای ورزشی این جشنواره نشان از همدلی و صمیمیت این استان‌ها برای حفظ ارزش‌های و سنت گذشتگان داشت و همه ورزشکاران با لباس‌های محلی دیگر ورزشکاران رقیب را با سوت و دست زدن به مسابقه تشویق می‌کردند.
  اسب سواری و تیراندازی از دیگر برنامه های این جشنواره بود که فضای عشایری و روستایی جشنواره را زیباتر کرده بود.
  هر چند امکانات منطقه محروم دیشموک جوابگوی برگزاری این همایش نبود ولی مهمان نوازی مردم دیشموک خستگی سفر را از تن شرکت کنندگان دور کرد.

  ابرچسب ها :
  امروز پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بازدید رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و فرماندار شهرستان لنده از پروژه پل تراب
 • اختصاص ۲۳۰ میلیارد ریال اعتبار به پروژه‌های عمرانی شهرستان چرام
 • راه اندازی اداره کار در شهرستان چرام
 • دستور وزیر برای تخصیص اعتبار به جاده های کهگیلویه و بویراحمد
 • یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در معدن فسفات چرام سرمایه گذاری می شود
 • درسی که فرماندار کهگیلویه به همه فرمانداران استان داد/اقدام ارزشمند نیکبخت وشیوه برخورد با منتقد خود
 • انتقاد دهیار القچین سفلی از بخشدار مرکزی چرام
 • خواسته های مردم روستا از فرماندار/تدابیر نیکبخت برای رفع مشکلات محروم ترین روستای دیشموک/نیکبخت؛ مدیران در بین مردم باشند
 • قول مساعد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور برای تخصیص درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده به استان
 • سرمایه گذاری وزارت نفت در استان کهگیلویه و بویراحمد
 • بزرگترین همایش پیاده روی شبانه استان با حضور بیش از ۲ هزار نفر در شهرستان چُرام/تصاویر
 • دیدار رئیس وکارکنان اداره تامین اجتماعی شهرستان کهگیلویه با امام جمعه شهرستان درهفته تامین اجتماعی/تصاویر
 • اجرای برنامه های ویژه کمیته امداد امام (ره) بخش سوق در دهه کرامت
 • پیام تبریک بخشدار دیشموک بمناسبت هفته بهزیستی
 • کسب مقام اول و سوم کشوری شهرستان کهگیلویه در پنجمین جشنواره ملی فرهنگ و عشایر ایران زمین (+ تصاویر)
 • استقلال بهبهان برای دومین سال متوالی دست خالی از سوق برگشت
 • کوهی سوق:بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش حساب
 • توضیحات فرماندار کهگیلویه درخصوص بازدید نماینده بویراحمد ودنا از آجم دیشموک
 • آیین استقبال باشکوه ازپرچم متبرک حرم مطهرامام رضا (ع) وخادمین آستان قدس رضوی درشهرسوق (+تصاویر)
 • برپایی تئاتر خیابانی پهلوان وپرده خوان در شهرستان چرام /تصاویر