طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۷ خرداد, ۱۳۹۸ | کد خبر : 41613 | نویسنده : سیروس بزمی
 •   

  پس از انتشار کلیپی از وضعیت اسفناک زنی به نام مخمل در فضای مجازی، سید علی سینا رخشنده مند عضو بنیاد ملی نخبگان ایران و مدرس دانشگاه های تهران متنی به این پایگاه خبری فرستاد.  به گزارش پایگاه خبری عصر زاگرس، پس از انتشار کلیپی از وضعیت اسفناک زنی به نام مخمل در فضای مجازی، سید علی سینا رخشنده مند عضو بنیاد ملی نخبگان ایران و مدرس دانشگاه های تهران متنی به این پایگاه خبری فرستاد که به شرح ذیل است:

  با عرض تسلیت شهادت مولی الموحدین علی(ع)

  ترسم از شرک است، این شرک جلی است
  ورنه می گفتم: خدای من علی است
  آن سحرگاهی که فرقت شد دو نیم
  طفل نوپای عدالت شد یتیم

  عامل فقر به عنوان یک پدیده و واقعیت ناخوشایند اجتماع است و اصل دین اسلام فقر و تنگدستی را جزو یکی از مصیبت های بزرگ و از جمله بلاهای جامعه بشری که تا سرحد نابودی آن تاثیر دارد، معرفی نموده است و ریشه کنی آن از اجتماع را اصلی ترین هدف و وجهه همت خود قرار داده است.
  پیامبر اسلام (ص) که بنیانگذار مکتبی است که همه ما مسلمانان به آن اعتقاد راسخ داریم فرموده است: “من لا معاش له لا معاد له” کسی که زندگی مادی ندارد زندگی معنوی هم نخواهد داشت.
  امام علی(ع) چنین توصیه می فرمایند:
  خدا را خدا را درباره ی طبقات فرودست که هیچ چاره ای ندارند: از مساکین و محتاجان، سختی کشیدگان و زمین گیران.
  از دید آن حضرت؛ فقر همان مرگ بزرگ است.

  وجود فقر شدید و وسیع در یک جامعه، نشانه ناسالم بودن طرز کار نظام اقتصادی و شکست آن از نظر تأمین عدالت اجتماعی است. پیدا شدن فقیر و زیستن افراد زیر خط فقر مبین این حقیقت است که جامعه نتوانسته به میزان کافی، کار و فرصت اشتغال با درآمد مکفی برای جمعیت خود ایجاد نمایند.
  از همین روی؛

  زیر خط فقر اینجا صف کشیدند مردمان

  هی اضافه می شود جمعیت محتاج نان

  در استان ما نیز علیرغم کاهش قابل توجه حجم فقر در دوران بعد از انقلاب اسلامی در مقایسه با دوران قبل از انقلاب، ملاحظه می‌شود که هنوز به علت توسعه نیافتگی و تزلزل ساختارهای اقتصادی – اجتماعی و عدم تحقق رشد اقتصادی پیش بینی شده در برنامه‌های میان مدت توسعه از یک سو و وجود فشارهای تورمی‌ شدید و فقدان مکانیسم‌ها و روش‌های مناسب حمایتی برای برخورداری جامعه از امکانات و فرصت‌های برابر که موجب توزیع نابرابر درآمدها و ثروت میان اقشار جامعه گردیده منجر به تشدید فقر و گسترش شکاف‌های درآمدی در سالهای اخیر شده و به عنوان مهم‌ترین معضل اقتصادی – اجتماعی استان نمود پیدا کرده است.
  و نتیجه آن شده است که نباید می‌شد. نمونهٔ آن دختر خردسال پاکبان دهدشتی بود که دل همه را بدرد آورد و احساسات همه را جریحه دار نمود. همان زمان عرض کردم که صد البته این یک نمونه از صدها موارد اینچنینی است که در استان ما وجود دارد.
  وحقیقت این است که اگر کسی به جد دنبال چنین موارد بگردد و مورد مداقه قرار دهد مواردی اسفناک تر از این وجود دارد. که امروز مورد به مراتب اسفناک تر از آن “سرکار خانمی از روستای سرگچ بخش دیشموک بود که آه از نهاد همه بلند کرد و چه بسا در آینده مورد اسفناک تر از این نیز پیدا شود.
  به هر روی باید از اصحاب رسانه و بخصوص دست اندرکاران سایت وزین کبنانیوز و دیگر عزیزانی که در اطلاع رسانی و نشر مطالب اینچنینی همت کرده‌اند سپاسگزار بود.

  تلنگر و هشداری به مسئولان استانی ما بود تا واقف شوند و بدانند برای اینکه توسعه و پیشرفت در جامعه ای‌ شکل گرفته و به ثمر برسد، لازمهٔ آن، در عقلایی شدن معرفت‌ها و وقوف افراد، ترویج روحیهٔ همه خواهی افراد برای عضویت در جامعه و مشخص شدن روابط آنان به روابطی معلوم، مشخص و منظم خواهد بود.
  در این صورت می‌توان از نیروی انسان‌ها و توان عظیم و بالقوه آنان و از جمله، سرمایه‌های آنان بهتر استفاده کرد، این امر می‌تواند بهره وری بهتر و کارآمد تر سرمایه و تکنولوژی مواد و انرژی را نیز شکل داده و روش‌های برخورد با مسائل و مشکلات فردی، خانوادگی و اجتماعی و اقتصادی و… را بهبود بخشند.

  متاسفانه نمونه‌های فقر در استان کهگیلویه و بویراحمد بسیارند، اما چیزی که در میان مشکلات بسیار کم است، راه حل و توجه دولت مردان این استان است که در مواردی بعضاً بیشتر به فکر حفظ صندلی و کرسی خود و حفاظت از موقعیتشان هستند تا تلاش برای حل مشکلات و خدمت به مردم.
  سحر دیدم درخت ارغوانی
  کشیده سر به بام خسته جانی

  به گوش ارغوان، آهسته گفتم
  بهارت خوش که فکردیگرانی.

  رسالت بهزیستی و کمیته امداد استان کهگیلویه و بویراحمد چیست و چه کسانی را تحت حمایت و پوشش خود قرار داده اند؟ و صد البته که در این بین نه تنها کمیته امداد و بهزیستی بلکه تمامی نهادها و و سازمانهای دیگر مقصرند.
  فرق است بین آن که 《گلیم خویش بدر می برد ز موج》؛ تا کسی که 《سعی می کند که بگیرد غریق را》
  شمع محفل شاهان شدن ذوقی ندارد

  خوش آن شمعی که روشن می کند ویرانه ای را…
  مطمئن باشید از آغازی که در آرامش سرمدی، هستی می پذیرد تا پایانی که به جاودانگی می پیوندند، هیچ چیزی تلخی زندگی را در کام بشریت شیرین نمی کند، مگر عشق ورزی به انسان ها و دیدن خنده و شادی آنها.
  زمامداران امور در استان کهگیلویه و بویر احمد هیچ گاه سعی نکرده اند تا به فقر به صورت ریشه ای و بنیادی نگاه کنند و هیچ وقت تلاش مسئولین در جهت از بین بردن این پدیده شوم به صورت ریشه ای نبوده است، بلکه اکثر تلاش‌ها یا در حد حرف و شعار و وعده بوده است و یا در چارچوب برخی کمک‌ها خلاصه شده و بس.
  به علت‌ها توجهی صورت نمی‌گیرد و سعی نمی‌شود تا عوامل بروز فقر در استان ریشه کن شود و کمک‌ها همیشه به صورتی انجام می‌شود که نه تنها فقر از بین نرفته، بلکه م‍ردم را به وابستگی و نیاز همیشگی کشانده است.

  به هر رویاز دلسوزان واقعی استان مانند نماینده محترم ولی فقیه حضرت آیت الله ملک حسینی انتظار می‌رود که بدون در نظر گرفتن هر نوع ملاحظات با مدیران بی تفاوت، بی اعتنا و کم کار و احیاناً متخلف قاطعانه برخورد نموده و انتظار اقدام‌های سازنده بیشتری از نماینده عالی دولت در استان یعنی استاندار محترم می‌رود.

  این حداقل انتظار مردم محروم این استان از نمایندگان مقامات ارشد نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
  سرانجام آنکه:
  همهٔ ما (هم مردم و هم مسئولان) باید در راه زودن فقر و توسعه استان، دامن همت بر کمر زده و دست در دست هم دهیم تا دیار و میهن عزیز خویش را کنیم آباد


  شنیدم که پیری به راه حجاز

  به هر خطوه کردی دو رکعت نماز

  چنان گرم رو در طریق خدای

  که خار مغیلان نکندی ز پای….

  یکی هاتف از غیبش آواز داد

  که ای نیکبخت مبارک نهاد

  مپندار اگر طاعتی کرده‌ای

  که نزلی بدین حضرت آورده‌ای

  به احسانی آسوده کردن دلی

  به از الف رکعت به هر منزلی

  ابرچسب ها :
  ۲ نظر برای “یادداشتی به قلم علی سینا رخشنده مند:صندلی های سبز و زندگی های سیاه/ مخمل و مخمل ها را دریابیم”
  1. امیریاشاه،حسامی گفت:

   قصه مخمل ها،،،اقصه دردناکی است،ای کاش ین مخمل ها،،ی پراز کرک ،،،پوسیده نبودند،،ونووخوش برورو بودند،،،،همه مشکلات اجتماعی شون حل میکردن
   مدیریت وتیم بهزیستی شهرستان ها باید ترمیم وجراحی بشوندتا مخمل ها نفس بکشند

  2. امیریاشاه،حسامی گفت:

   به خدا از این مخمل ها،،،زیادداریم،،،که اصلا دیده نمیشن،،،کاش به احترام ماه رمضان نبود تا گوشه ای از واقعیت ها رابیان میکردم،، ،مشکل اصلی اینجاست،،،مخمل ها،،،نه خوش برورویند،،ونه عسل وگوشت شکارکوهی دارند،،،ونه صاحبی که پیشان بدوند،،،،تا وقتی که مدیریت وتیم سازمان بهزیستی شهرستان ها،،،از دلسوزان واقعی مردم انتخاب نشوند وضع برهمین منوال میگزرد


  امروز شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • رئیس کل دادگستری کهگیلویه وبویراحمد تغییرکرد/”مزارعی” رفت “نگین تاجی” رئیس کل شد
 • وداع باشکوه مردم کهگیلویه با پدر معنوی خود
 • پیام تسلیت مدیرتامین اجتماعی شهرستان کهگیلویه به مناسبت در گذشت آیت‌الله آمیر احمد تقوی
 • پیام تسلیت رئیس دادگستری شهرستان لنده به مناسبت درگذشت آمیر احمد تقوی
 • پیام تسلیت فرماندار شهرستان چرام به مناسبت در گذشت آیت‌الله آمیر احمد تقوی
 • پیام تسلیت مسولان به مناسبت درگذشت آمیر احمد تقوی
 • افتتاح مرکز نیکوکاری در بخش چاروسا
 • توقف فراز بام در گام نخست
 • پیام تسلیت رئیس دادگستری کهگیلویه به مناسبت درگذشت پدر معنوی شهرستان
 • پیام تسلیت فرماندار شهرستان لنده به مناسبت در گذشت آیت‌الله آمیر احمد تقوی
 • پیام تسلیت مدیر حوزه اقتصادی اداره کل بازرسی خوزستان به مناسبت درگذشت آیت الله آمیر احمد تقوی
 • پیام تسلیت سید شرف الدین ملک حسینی نماینده ولی فقیه در استان در پی درگذشت آ میراحمد تقوی
 • پیام تسلیت کمیته امداد امام خمینی سوق در پی درگذشت عالم ربانی کهگیلویه
 • پیام سردارعظیمی فر در پی درگذشت آمیراحمد تقوی/ولایتمداری و پشت پا زدن به خوش‌نشینی از صفات عالیه آمیراحمد تقوی
 • پیام تسلیت استاندار کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت در گذشت آیت‌الله آمیر احمد تقوی
 • بخشدار دیشموک در پیامی رحلت عالم ربانی حجت الاسلام والمسلمین آمیر احمد تقوی را تسلیت گفت
 • پیام تسلیت فرماندار کهگیلویه بمناسبت رحلت عالم ربانی حجت الاسلام والمسلمین آمیر احمد تقوی
 •   پیام نماینده گچساران و باشت به مناسبت درگذشت عالم ربانی کهگیلویه
 • عالم ربانی «آمیراحمد تقوی» درگذشت
 • نشست خبری مجموعه فرازبام کهگیلویه پیش از مسابقات فصل جدید برگزار شد/سلیمی جوانگرایی مساوی است با بالا بودن امادگی جسمی