طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۷ خرداد, ۱۳۹۸ | کد خبر : 41613 | نویسنده : سیروس بزمی
 •   

  پس از انتشار کلیپی از وضعیت اسفناک زنی به نام مخمل در فضای مجازی، سید علی سینا رخشنده مند عضو بنیاد ملی نخبگان ایران و مدرس دانشگاه های تهران متنی به این پایگاه خبری فرستاد.  به گزارش پایگاه خبری عصر زاگرس، پس از انتشار کلیپی از وضعیت اسفناک زنی به نام مخمل در فضای مجازی، سید علی سینا رخشنده مند عضو بنیاد ملی نخبگان ایران و مدرس دانشگاه های تهران متنی به این پایگاه خبری فرستاد که به شرح ذیل است:

  با عرض تسلیت شهادت مولی الموحدین علی(ع)

  ترسم از شرک است، این شرک جلی است
  ورنه می گفتم: خدای من علی است
  آن سحرگاهی که فرقت شد دو نیم
  طفل نوپای عدالت شد یتیم

  عامل فقر به عنوان یک پدیده و واقعیت ناخوشایند اجتماع است و اصل دین اسلام فقر و تنگدستی را جزو یکی از مصیبت های بزرگ و از جمله بلاهای جامعه بشری که تا سرحد نابودی آن تاثیر دارد، معرفی نموده است و ریشه کنی آن از اجتماع را اصلی ترین هدف و وجهه همت خود قرار داده است.
  پیامبر اسلام (ص) که بنیانگذار مکتبی است که همه ما مسلمانان به آن اعتقاد راسخ داریم فرموده است: “من لا معاش له لا معاد له” کسی که زندگی مادی ندارد زندگی معنوی هم نخواهد داشت.
  امام علی(ع) چنین توصیه می فرمایند:
  خدا را خدا را درباره ی طبقات فرودست که هیچ چاره ای ندارند: از مساکین و محتاجان، سختی کشیدگان و زمین گیران.
  از دید آن حضرت؛ فقر همان مرگ بزرگ است.

  وجود فقر شدید و وسیع در یک جامعه، نشانه ناسالم بودن طرز کار نظام اقتصادی و شکست آن از نظر تأمین عدالت اجتماعی است. پیدا شدن فقیر و زیستن افراد زیر خط فقر مبین این حقیقت است که جامعه نتوانسته به میزان کافی، کار و فرصت اشتغال با درآمد مکفی برای جمعیت خود ایجاد نمایند.
  از همین روی؛

  زیر خط فقر اینجا صف کشیدند مردمان

  هی اضافه می شود جمعیت محتاج نان

  در استان ما نیز علیرغم کاهش قابل توجه حجم فقر در دوران بعد از انقلاب اسلامی در مقایسه با دوران قبل از انقلاب، ملاحظه می‌شود که هنوز به علت توسعه نیافتگی و تزلزل ساختارهای اقتصادی – اجتماعی و عدم تحقق رشد اقتصادی پیش بینی شده در برنامه‌های میان مدت توسعه از یک سو و وجود فشارهای تورمی‌ شدید و فقدان مکانیسم‌ها و روش‌های مناسب حمایتی برای برخورداری جامعه از امکانات و فرصت‌های برابر که موجب توزیع نابرابر درآمدها و ثروت میان اقشار جامعه گردیده منجر به تشدید فقر و گسترش شکاف‌های درآمدی در سالهای اخیر شده و به عنوان مهم‌ترین معضل اقتصادی – اجتماعی استان نمود پیدا کرده است.
  و نتیجه آن شده است که نباید می‌شد. نمونهٔ آن دختر خردسال پاکبان دهدشتی بود که دل همه را بدرد آورد و احساسات همه را جریحه دار نمود. همان زمان عرض کردم که صد البته این یک نمونه از صدها موارد اینچنینی است که در استان ما وجود دارد.
  وحقیقت این است که اگر کسی به جد دنبال چنین موارد بگردد و مورد مداقه قرار دهد مواردی اسفناک تر از این وجود دارد. که امروز مورد به مراتب اسفناک تر از آن “سرکار خانمی از روستای سرگچ بخش دیشموک بود که آه از نهاد همه بلند کرد و چه بسا در آینده مورد اسفناک تر از این نیز پیدا شود.
  به هر روی باید از اصحاب رسانه و بخصوص دست اندرکاران سایت وزین کبنانیوز و دیگر عزیزانی که در اطلاع رسانی و نشر مطالب اینچنینی همت کرده‌اند سپاسگزار بود.

  تلنگر و هشداری به مسئولان استانی ما بود تا واقف شوند و بدانند برای اینکه توسعه و پیشرفت در جامعه ای‌ شکل گرفته و به ثمر برسد، لازمهٔ آن، در عقلایی شدن معرفت‌ها و وقوف افراد، ترویج روحیهٔ همه خواهی افراد برای عضویت در جامعه و مشخص شدن روابط آنان به روابطی معلوم، مشخص و منظم خواهد بود.
  در این صورت می‌توان از نیروی انسان‌ها و توان عظیم و بالقوه آنان و از جمله، سرمایه‌های آنان بهتر استفاده کرد، این امر می‌تواند بهره وری بهتر و کارآمد تر سرمایه و تکنولوژی مواد و انرژی را نیز شکل داده و روش‌های برخورد با مسائل و مشکلات فردی، خانوادگی و اجتماعی و اقتصادی و… را بهبود بخشند.

  متاسفانه نمونه‌های فقر در استان کهگیلویه و بویراحمد بسیارند، اما چیزی که در میان مشکلات بسیار کم است، راه حل و توجه دولت مردان این استان است که در مواردی بعضاً بیشتر به فکر حفظ صندلی و کرسی خود و حفاظت از موقعیتشان هستند تا تلاش برای حل مشکلات و خدمت به مردم.
  سحر دیدم درخت ارغوانی
  کشیده سر به بام خسته جانی

  به گوش ارغوان، آهسته گفتم
  بهارت خوش که فکردیگرانی.

  رسالت بهزیستی و کمیته امداد استان کهگیلویه و بویراحمد چیست و چه کسانی را تحت حمایت و پوشش خود قرار داده اند؟ و صد البته که در این بین نه تنها کمیته امداد و بهزیستی بلکه تمامی نهادها و و سازمانهای دیگر مقصرند.
  فرق است بین آن که 《گلیم خویش بدر می برد ز موج》؛ تا کسی که 《سعی می کند که بگیرد غریق را》
  شمع محفل شاهان شدن ذوقی ندارد

  خوش آن شمعی که روشن می کند ویرانه ای را…
  مطمئن باشید از آغازی که در آرامش سرمدی، هستی می پذیرد تا پایانی که به جاودانگی می پیوندند، هیچ چیزی تلخی زندگی را در کام بشریت شیرین نمی کند، مگر عشق ورزی به انسان ها و دیدن خنده و شادی آنها.
  زمامداران امور در استان کهگیلویه و بویر احمد هیچ گاه سعی نکرده اند تا به فقر به صورت ریشه ای و بنیادی نگاه کنند و هیچ وقت تلاش مسئولین در جهت از بین بردن این پدیده شوم به صورت ریشه ای نبوده است، بلکه اکثر تلاش‌ها یا در حد حرف و شعار و وعده بوده است و یا در چارچوب برخی کمک‌ها خلاصه شده و بس.
  به علت‌ها توجهی صورت نمی‌گیرد و سعی نمی‌شود تا عوامل بروز فقر در استان ریشه کن شود و کمک‌ها همیشه به صورتی انجام می‌شود که نه تنها فقر از بین نرفته، بلکه م‍ردم را به وابستگی و نیاز همیشگی کشانده است.

  به هر رویاز دلسوزان واقعی استان مانند نماینده محترم ولی فقیه حضرت آیت الله ملک حسینی انتظار می‌رود که بدون در نظر گرفتن هر نوع ملاحظات با مدیران بی تفاوت، بی اعتنا و کم کار و احیاناً متخلف قاطعانه برخورد نموده و انتظار اقدام‌های سازنده بیشتری از نماینده عالی دولت در استان یعنی استاندار محترم می‌رود.

  این حداقل انتظار مردم محروم این استان از نمایندگان مقامات ارشد نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
  سرانجام آنکه:
  همهٔ ما (هم مردم و هم مسئولان) باید در راه زودن فقر و توسعه استان، دامن همت بر کمر زده و دست در دست هم دهیم تا دیار و میهن عزیز خویش را کنیم آباد


  شنیدم که پیری به راه حجاز

  به هر خطوه کردی دو رکعت نماز

  چنان گرم رو در طریق خدای

  که خار مغیلان نکندی ز پای….

  یکی هاتف از غیبش آواز داد

  که ای نیکبخت مبارک نهاد

  مپندار اگر طاعتی کرده‌ای

  که نزلی بدین حضرت آورده‌ای

  به احسانی آسوده کردن دلی

  به از الف رکعت به هر منزلی

  ابرچسب ها :
  ۲ نظر برای “یادداشتی به قلم علی سینا رخشنده مند:صندلی های سبز و زندگی های سیاه/ مخمل و مخمل ها را دریابیم”
  1. امیریاشاه،حسامی گفت:

   قصه مخمل ها،،،اقصه دردناکی است،ای کاش ین مخمل ها،،ی پراز کرک ،،،پوسیده نبودند،،ونووخوش برورو بودند،،،،همه مشکلات اجتماعی شون حل میکردن
   مدیریت وتیم بهزیستی شهرستان ها باید ترمیم وجراحی بشوندتا مخمل ها نفس بکشند

  2. امیریاشاه،حسامی گفت:

   به خدا از این مخمل ها،،،زیادداریم،،،که اصلا دیده نمیشن،،،کاش به احترام ماه رمضان نبود تا گوشه ای از واقعیت ها رابیان میکردم،، ،مشکل اصلی اینجاست،،،مخمل ها،،،نه خوش برورویند،،ونه عسل وگوشت شکارکوهی دارند،،،ونه صاحبی که پیشان بدوند،،،،تا وقتی که مدیریت وتیم سازمان بهزیستی شهرستان ها،،،از دلسوزان واقعی مردم انتخاب نشوند وضع برهمین منوال میگزرد


  امروز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • ثبت گهواره لری ( ته ته )در فهرست آثار ملی
 • همایش آموزشی – بصیرتی ناظرین دفتر نظارت شورای نگهبان شهرستان بهمئی برگزار گردید + عکس
 • تکذیب خبر رفتن استاندار به تهران/کلانتری هم اکنون در دهدشت است/دلیل لغو جلسه شورای اداری از زبان تقوی
 • نامه ای به استاندار کلانتر/ مسلم آزادی
 • سفر استاندار جدید به بخش دیشموک/حرف های مردم روستاهای “چندار” و” سرگچ” با کلانتری (+فیلم وتصاویر)
 • اقدامی زیبا در مدارس دیشموک به همت سمن بلادشاپور و با حضور مدیر کل امور بانوان و خانواده در استانداری
 • لزوم مبارزه مستمر با اعتیاد و مواد مخدر
 • همایش پیاده روی خانواده به مناسبت هفته محیط زیست در دهدشت برگزار شد (+تصاویر)
 • فرماندار کهگیلویه به روستای دلی دیشموک رفت (+تصاویر)
 • تلاش ما برگزاری انتخابات سالم و رقابتی با مشارکت حداکثری است
 • آزمون انتصاب و انتخاب مدیران مدارس آموزش و پرورش شهرستان بهمئی با حضور کارشناس گروههای آموزشی متوسطه استان برگزار گردید + عکس
 • پیش بینی و پیشگیری مشکلات ملاک ارزیابی هوشمند از مدیران/به مسئولیت به عنوان طعمه نگاه نشود/محتوا ساز ومدیریت کننده فضای مجازی باشیم/اعتماد مردم، امید و نشاط اجتماعی ارجح است/صرفه جویی، نظم و انضباط سرلوح کارباشد
 • کمال دولتخواه و خودبزرگ بینی های کاذب/ از دعوت بدون نتیجه وکیلی و افطاری جنجالی گرفته تا مصاحبه به ظاهر تصادفی برای جلب توجه استاندار/ انتقاد از محمود منطقیان و قادرلاهوتی تا عدم شایسته دانستن کامرانی، دهبانی و خسروی برای کاندیداتوری
 • مراسم تودیع ومعارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد/نیکبخت؛ دانشگاه محل سیاسی بازی نیست (+تصاویر)
 • اولین خواسته استاندار جدید از مدیران کهگیلویه و بویراحمد / گزارش تصویری از روز اول مدیریت کلانتری
 • مراقب کلاهبرداران در سایت های شیپور و دیوار باشید/کاربران به افراد غریبه در فضای مجازی اعتماد نکنند
 • به بهانه خودکشی بانوان در دیشموک، من یک زنم…../طیبه دیلگونی
 • مدیرکل جدید امور روستایی و شوراها استانداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد/مراسم تودیع ومعارفه در حال برگزاری است (+عکس)
 • گره ای که بعد از ۲۶ سال به دست فرماندار کهگیلویه باز شد
 • مراسم تکریم ومعارفه استاندار کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد/ کلانتری رسما استاندار شد (+تصاویر)