طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ | کد خبر : 40732 | نویسنده : سعید رخ افروز
 •   

  پیشرفت علم و تکنولوژی همواره به بشر کمک کرده است در این بین استفاده از راهکارهای محققان در زمینه تغذیه سالم می تواند زندگی سالمتر و طول عمر بیشتری را برای انسان رقم بزند.


  به گزارش عصرزاگرس،  به نقل از  ایرنا عادات غذایی نادرست در رژیم غذایی عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد و داشتن یک برنامه غذایی متعادل که همه گروه های غذایی را دربرگیرد سلامت جسمی و روحی انسان را تضمین می کند.
  برطبق مطالعات انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی، سرطان یکی از اصلی ترین علل مرگ و میر و ناتوانی در جهان است که با روند رو به رشدی مردم کشورهای در حال توسعه و پیشرفته را در معرض خطر قرار داده است.
  سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران بوده، تخمین زده می شود سالیانه بیش از ۷۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور اتفاق افتد.

  ** اثر تغذیه در ابتلا به سرطان
  دکتر زهرا راهنورد استاد دانشگاه در این باره عنوان می کند: همانگونه که تغذیه و رژیم غذایی مناسب سلامت انسان را تضمین می کند تغذیه نادرست سبب بروز بیماری خواهد شد.
  وی معتقد است با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور، انتظار می رود موارد ابتلا به سرطان در ۲ دهه آینده ۲ برابر خواهد شد.
  راهنورد عنوان می کند: اگرچه نقش ژنتیک به عنوان عامل خطر در ابتلا به سرطان موثر است با این حال فاکتور محیطی اصلی در ابتلا به سرطان، تغذیه است.
  به باور وی بسیاری از رفتارهای تغذیه ای مانند نوع غذا، روش آماده کردن غذا، میزان تعادل در کالری دریافتی، تنوع غذایی و اندازه سم ها به عنوان عامل خطر در ابتلا به سرطان موثر هستند.
  مطالعات انجام شده توسط پژوهشگران ثابت کرده است که تغذیه در بروز ۳۰ تا ۴۰ درصد انواع سرطان ها موثر است.
  همچنین پژوهشگران معتقدند که مصرف غذاهای پرچرب، کم فیبر و مصرف نکردن روزانه میوه و سبزی که منبع غنی انواع ویتامین ها هستند با افزایش بروز سرطان های مختلف در ارتباط هستند.

  ** آموزش تغذیه
  یکی از عوامل مهم در بهبود رفتارهای تغذیه ای آموزش است که نقش مهمی در ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری ها دارد.
  راهنورد عنوان می کند: والدین و بخصوص مادران نقش مهمی در فراهم کردن، خرید، آماده سازی و توزیع مواد غذایی در خانواده ایفا می کنند و با استفاده از این نکته می توان مطالعه ای با هدف بهبود رفتارهای تغذیه ای برای پیشگیری از سرطان در مادران انجام داد.

  ** نقش تغذیه در سلامت انسان
  رشد و سلامت بدن ارتباط مستقیمی با تغذیه سالم دارد تغذیه علاوه بر تاثیر بر رشد جسمی و ظاهر انسان بر نحوه احساس و برداشت وی از محیط و خلق و خو نیز موثر است.
  برخی مواد مغذی بویژه، ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها آنقدر ضروری هستند که در تغذیه و سلامت سلول های مغزی موثر هستند و با استفاده از تغذیه مناسب می توان از بروز برخی بیماری های عصبی و روانی نیز پیشگیری کرد.
  در عین حال علاوه بر نقش اساسی تغذیه در ابتلا به سرطان، دانشمندان براین باورند که با تغییر در رفتارهای تغذیه ای می توان از بروز بیشتر سرطان ها پیشگیری کرد.
  یافته های پژوهشگران نشان می دهد که به منظور بهبود رفتارهای تغذیه ای پیشگیری از سرطان و انتخاب تغذیه مناسب نیاز به مداخلات و برنامه های آموزشی مرتبط با تغذیه سالم در خانواده ها بیش از پیش احساس می شود.

  ** تغذیه سالم
  تغذیه متعادل به رژیم غذایی گفته می شود که تمام نیازهای فرد به مواد مغذی را تامین کند یعنی از هر پنج گروه نان و غلات، سبزی ها، میوه ها، شیر و فرآورده های کم چرب آن و گوشت و جانشین های آن به قدر کافی مصرف شود.
  محققان عنوان می کنند که مصرف کم لبنیات خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد درحالیکه طبق گزارش های مرکز آمار ایران ساکنان کهگیلویه و بویراحمد کمترین سرانه مصرف شیر در کل کشور را دارند.
  از طرف دیگر نوشابه که یکی از عوامل ایجاد کننده پوکی استخوان است بالاترین میزان مصرف را در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سراسر کشور دارد.
  پژوهشگران علوم بالینی بر این باورند که بین برنامه غذایی و بیماری های غیر واگیر مانند بیماری های قلبی عروقی، سرطان و دیابت نوع ۲ ارتباط تنگاتنگی وجود دارد.
  کارشناس بیماری های مادر و کودک عنوان می کند: چاقی و عوارض آن یکی از علل عمده مرگ و میر است، تغییرات شیوه زندگی و عادات غذایی مردم برای استفاده از غذاهای چرب و انرژی زا و کاهش فعالیت فیزیکی موجب رشد روزافزون اضافه وزن و چاقی در کشورها در حال توسعه و توسعه یافته شده است.
  افسر امیدی بیان می کند: منطقی ترین و کم هزینه ترین راه پیشگیری از چاقی اصلاح روش زندگی است.

  ** سرطان عامل مرگ ۲۱۵ نفر در کهگیلویه و بویراحمد شد
  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: ۲۱۵ نفر در سال ۹۴ در این استان به علت بیماری سرطان جان خود را از دست دادند.
  سید رشید غفاری با اشاره به شناسایی ۴۰۵ بیمار سرطانی در سطح استان افزود: سرطان معده با ۷۲ مورد مرگ و میر بیشترین آمار فوتی را داشته است.
  وی تغذیه ناسالم را عامل اصلی مبتلا شدن به بیماری سرطان عنوان کرد.
  پزشکان اضافه وزن و چاقی، تغذیه ناسالم، پایین بودن میزان مصرف روزانه میوه و سبزی، مصرف زیاد گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس و غذاهای دودی و نمک سود شده، مصرف زیاد نمک، ترشی ها و شورها، غذاهای کنسروی و آماده، مصرف الکل و کم تحرکی و بی تحرکی را در بروز سرطان معده موثر می دانند.
  غفاری افزایش رو به رشد شیوع سرطان در استان را نگران کننده دانست و اظهارکرد: همکاری همه نهادهای ذیربط در راستای اجرای برنامه های عملی برای مبارزه با سرطان ضروری است.
  وی ورزش روزانه، اصلاح عادات غذایی بخصوص استفاده از ماهی، سبزیجات و لبنیات در سفره غذایی را از مهمترین عوامل پیشگیری از سرطان اعلام کرد.
  غفاری با اشاره به برنامه های مهم دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برای مقابله با شیوع سرطان گفت: جذب متخصص و ارتقا دانش و توانمندی تیم درگیر دانشگاه با سرطان و تجهیز و فعالیت پزشکی هسته ای، شیمی درمانی و اشعه درمانی و فعالیت چهار متخصص در این حوزه را از مهمترین برنامه های دانشگاه ذکرکرد.
  وی یکی از اولویت های دانشگاه را پیشگیری دانست و اظهارکرد: آموزش مردم و تشخیص زودرس نیز تا حدود زیادی ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.
  غفاری بیان کرد: کارشناسان مرکز بهداشتی در سطح استان در زمینه پیشگیری از سرطان آموزش های لازم را نیز به مراجعه کنندگان ارائه می دهند.
  وی عنوان کرد: سالانه بیش از ۷۵ هزار مورد جدید ابتلای به سرطان در جامعه ایرانی اتفاق می افتد که نزدیک به ۵۰ درصد این موارد به مرگ منجر می شوند.
  مصرف بالای نمک، روغن‌های جامد، گوشت قرمز و مصرف قلیان از سبک‌های ناسالم تغذیه‌ای در کهگیلویه و بویراحمد است که که به خود مراقبتی نیاز دارد.
  پزشکان توصیه می‌کنند که برای افزایش شاخص‌های سلامت در جامعه ایرانی فرهنگ ورزش و تحرک بدنی، کاهش مصرف نمک، نوشابه‌های گازدار و غذاهای پرچرب، اجتناب از مصرف قلیان و سیگار، استفاده از صبحانه سالم، افزایش مصرف لبنیات و سبزی‌ها باید ترویج شود.
  مطالعه انجام شده توسط هدایت الله جمالی کارشناس ارشد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی طی سال های ۱۳۸۴ تا ۹۰ میزان بقای بیماران سرطان معده در کهگیلویه وبویراحمد بسیار پایین بوده و به نظر می رسد یکی از مهمترین علت های این مساله با توجه به کمبود امکانات تشخیصی در این استان، تاخیر در تشخیص و درمان به موقع این بیماری است
  براساس یافته های این پژوهشگر اجرای برنامه تشخیص در مراحل اولیه از راه آموزش عمومی بویژه برای گروه های پرمخاطره مانند کشاورزان، دامداران و عشایر منطقه لازم و ضروری است.

  ** ۱۶هزار نفر در کهگیلویه و بویراحمد به بیماری دیابت مبتلا شده اند
  مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: ۱۶ هزار نفر در این استان به بیماری دیابت مبتلا شده اند که ۶۶ درصد مرد و مابقی زن هستند.
  ظفر پریسایی اظهار داشت: از مجموع این ۱۶ هزار نفر ۵۲ درصد ساکن شهر ها و ۴۸ درصد مابقی ساکن روستاهای کهگیلویه و بویراحمد هستند.
  وی افزود: بیشترین تعداد افراد دچار بیماری دیابت در شهر های استان به ترتیب مربوط به دنا ( ۷٫۷ درصد)، چرام( ۷٫۷ درصد) و لنده( ۶٫۹ درصد) و در مناطق روستایی۳ مربوط به بویراحمد( ۵٫۷ درصد)، گچساران( ۵٫۷ درصد) بهمئی (۵٫۱۷ درصد) و کهگیلویه( ۵٫۱ درصد) گزارش شده است.
  پریسایی بیان کرد: براساس آمار جهانی در هر هفت ثانیه، یک نفر جان خود را در اثر دیابت از دست می دهد و در هر ۱۰ ثانیه ۲ نفر به بیماری دیابت دچار می شوند.
  وی عنوان کرد: بیش از ۵۰ درصد افرادی که دچار دیابت هستند از بیماری خود اطلاعی ندارند.
  مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: در کهگیلویه و بویراحمد، شیوع دیابت کمتر از میانگین کشوری و ۶ درصد گزارش شده است.
  پریسایی بیان کرد: برگزاری همایش های دیابت به صورت دوره ای، برگزاری جلسات متعدد در خصوص غربالگری دیابت، برگزاری کارگاه و کلاس های آموزشی ویژه مادران باردار، زنان و مردان شاغل و انجام غربالگری های دوره ای به صورت رایگان در مراکز بهداشت شهرستان ها و روستا ها از جمله عملکرد های دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در کاهش آمار شیوع دیابت در استان است.
  وی ابراز داشت: افزایش حجم ادرار، تشنگی، ضعف و خستگی، گرسنگی، ولع غذا خوردن، تاری دید و خارش پوست از اصلی ترین علائم این بیماری محسوب می شود.
  دیابت یا قند خون، شایع ترین بیماری ناشی از اختلال های متابولیک مربوط به سوخت و ساز بدن بوده و به واسطه آن توانایی تولید انسولین در بدن از بین رفته و یا مقاومت در برابر انسولین در بدن ایجاد می شود.
  در بیماری دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می یابد، به همین دلیل میزان قند خون افزایش یافته که به آن هایپرگلیسمی می گویند.
  ایران در رتبه چهارم شیوع بیماری دیابت در میان دیگر کشورها گزارش شده است.

  ** سرطان ‌های گوارشی شایع‌ ترین نوع سرطان در کهگیلویه و بویراحمد است
  سرپرست معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سرطان ‌های گوارشی شایع‌ ترین نوع سرطان در این استان است و سرطان های سینه، معده و تخمدان نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.
  امین الله بابویی در نخستین همایش شناخت و پیشگیری از سرطان اظهار داشت: ارتقای سواد سلامت، اصلاح الگوی تغذیه ‌ای و ارائه آموزش های لازم عامل پیشگیری از بروز و شیوع انواع سرطان ها در سنین پایین بین مردم استان است.
  «سواد سلامت» میزان توانایی افراد در کسب، تحلیل و فهمیدن اطلاعات و خدمات اولیه بهداشتی است که به آن نیاز دارند تا بتوانند در مورد مسائل مربوط به سلامت خود مشارکت داشته و تصمیم‌ های درستی بگیرند.
  وی عنوان کرد: تشخیص سرطان در مراحل ابتدایی سبب می ‌شود که نتیجه درمان این بیماری مطلوب‌ تر و میزان بازگشت آن نیز کاهش یابد.
  بابویی افزود: تغذیه مناسب، ورزش و فعالیت جسمانی در کاهش احتمال ابتلا به انواع سرطان ‌ها مؤثر بوده و مراجعه زودهنگام به پزشک نیز به تشخیص زودرس این بیماری کمک می کند.
  انواع سرطان ‌ها پس از بیماری‌ های قلبی، عروقی دومین عامل مرگ و میر در کهگیلویه و بویراحمد هستند.
  مرکز جامع غربالگری سرطان کهگیلویه و بویراحمد در شهر یاسوج مرکز این استان در حال ساخت بوده و ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با راه اندازی آن بسیاری از سرطان ها با غربالگری زودهنگام قابل پیشگیری و درمان است.
  مصرف غذاهای آماده، کباب ‌های سوخته شده و پرنمک، رژیم غذایی نامناسب و کم تحرکی از عمده ترین دلایل بروز بیماری سرطان است.
  میزان بروز سرطان در کشور در مردان ۱۳٫۴ مورد به ازای یک هزار نفر و در زنان نیز ۱۲٫۸ مورد به ازای یک هزار نفر است.
  میانگین بروز این بیماری در دنیا در مردان ۲۰ مورد به ازای یک هزار نفر و در زنان نیز ۱۶٫۵ مورد به ازای یک هزار نفر است.
  ** برنامه بهبود تغذیه زنان روستایی در شهرستان دنا اجرا می شود
  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دنا گفت: برنامه بهبود تغذیه با هدف اصلاح الگوی غذایی روستائیان و عشایر با محوریت زنان در سطح شهر سی سخت و روستاهای اطراف اجرا شد.
  غلام حسن آراسته در کارگاه آموزشی تغذیه برای زنان روستایی در سی سخت افزود: این طرح در راستای تحقق یکی از اهداف توسعه پایدار با عنوان «پایان دادن به گرسنگی، دستیابی به امنیت غذایی و تغذیه بهتر و ترویج کشاورزی پایدار» اجرا می شود.
  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دنا، آموزش و فرهنگ سازی در راستای بهبود تغذیه گروه هدف، گسترش باغچه های خانگی با تاکید بر تولید محصول سالم و آسان شدن دسترسی به ریزمغذی های ضروری در سبد غذایی خانوار از جمله اهداف این طرح است.
  آراسته با اشاره به گسترش بیماری های غیر واگیر در مناطق شهری و روستایی گفت: دستیابی به هدف بهبود تغذیه و امنیت غذایی مستلزم اصلاح الگوی غذایی خانوارها است.
  وی عنوان کرد: دلیل عمده گسترش بیماری های غیر واگیر در مناطق شهری و روستایی، مصرف زیاد قند، نمک و چربی، مصرف بی رویه غذاهای آماده، مصرف کم میوه و سبزی و دریافت ناکافی فیبر غذایی است.
  کارشناس مسئول واحد تغذیه شهرستان دنا نیز در این باره گفت: در راستای اجرای برنامه بهبود تغذیه زنان روستایی و عشایر، کمیته اجرایی استانی این طرح با حضور مدیران و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی، مدیر و معاون شبکه بهداشت و درمان دنا، بهورزان و رابطین بهداشتی این شهرستان برگزار شد.
  شیوا فرهادی افزود: هدف اصلی از برگزاری این کارگاه افزایش سلامت تولیدات کشاورزی، ایجاد باغچه‌های خانگی، اصول پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی است.

  ** تغذیه در افزایش فراگیری دانش آموزان مؤثر است
  رئیس شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه گفت: نقش تغذیه سالم در افزایش قدرت فراگیری دانش آموزان بسیار مهم است و باید آموزش و پرورش، مربیان و اولیا در این زمینه همکاری کنند.
  کورش داوری در آیین صبحانه سالم در مدارس کهگیلویه اظهار داشت: در این طرح دانش آموزان مقطع ابتدائی این شهرستان با صبحانه کامل شامل شیر، پنیر، گردو و خرما آشنا شده و سعی می‌شود با تشویق دانش آموزان علاوه بر خوردن صبحانه، هر روز از این مواد غذایی استفاده کنند.
  وی با اشاره به نقش تغذیه سالم در افزایش قدرت فراگیری دانش آموزان افزود: در برخی موارد کودکان و نوجوانان از غذاهای نامناسب و تنقلات بدون خاصیت غذایی استفاده می کنند که موجب کاهش فراگیری دروس به علت خستگی و کم توانی در کلاس درس یا حین مطالعه می‌شود.
  داوری گفت: برپایی سفره‌های سلامتی و صرف صبحانه با همکلاسی‌ها در محیط مدرسه می‌تواند بسترساز و ترویج دهنده این فرهنگ در بین دانش آموزان و خانواده‌ها باشد.
  مردم آنچنان که باید نقش تغذیه مناسب در بهبود سلامت خود را جدی نمی گیرند و شاید در این بین آموزش های ارائه شده به قدر کافی نبوده است.

  امروز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • ثبت گهواره لری ( ته ته )در فهرست آثار ملی
 • همایش آموزشی – بصیرتی ناظرین دفتر نظارت شورای نگهبان شهرستان بهمئی برگزار گردید + عکس
 • تکذیب خبر رفتن استاندار به تهران/کلانتری هم اکنون در دهدشت است/دلیل لغو جلسه شورای اداری از زبان تقوی
 • نامه ای به استاندار کلانتر/ مسلم آزادی
 • سفر استاندار جدید به بخش دیشموک/حرف های مردم روستاهای “چندار” و” سرگچ” با کلانتری (+فیلم وتصاویر)
 • اقدامی زیبا در مدارس دیشموک به همت سمن بلادشاپور و با حضور مدیر کل امور بانوان و خانواده در استانداری
 • لزوم مبارزه مستمر با اعتیاد و مواد مخدر
 • همایش پیاده روی خانواده به مناسبت هفته محیط زیست در دهدشت برگزار شد (+تصاویر)
 • فرماندار کهگیلویه به روستای دلی دیشموک رفت (+تصاویر)
 • تلاش ما برگزاری انتخابات سالم و رقابتی با مشارکت حداکثری است
 • آزمون انتصاب و انتخاب مدیران مدارس آموزش و پرورش شهرستان بهمئی با حضور کارشناس گروههای آموزشی متوسطه استان برگزار گردید + عکس
 • پیش بینی و پیشگیری مشکلات ملاک ارزیابی هوشمند از مدیران/به مسئولیت به عنوان طعمه نگاه نشود/محتوا ساز ومدیریت کننده فضای مجازی باشیم/اعتماد مردم، امید و نشاط اجتماعی ارجح است/صرفه جویی، نظم و انضباط سرلوح کارباشد
 • کمال دولتخواه و خودبزرگ بینی های کاذب/ از دعوت بدون نتیجه وکیلی و افطاری جنجالی گرفته تا مصاحبه به ظاهر تصادفی برای جلب توجه استاندار/ انتقاد از محمود منطقیان و قادرلاهوتی تا عدم شایسته دانستن کامرانی، دهبانی و خسروی برای کاندیداتوری
 • مراسم تودیع ومعارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد/نیکبخت؛ دانشگاه محل سیاسی بازی نیست (+تصاویر)
 • اولین خواسته استاندار جدید از مدیران کهگیلویه و بویراحمد / گزارش تصویری از روز اول مدیریت کلانتری
 • مراقب کلاهبرداران در سایت های شیپور و دیوار باشید/کاربران به افراد غریبه در فضای مجازی اعتماد نکنند
 • به بهانه خودکشی بانوان در دیشموک، من یک زنم…../طیبه دیلگونی
 • مدیرکل جدید امور روستایی و شوراها استانداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد/مراسم تودیع ومعارفه در حال برگزاری است (+عکس)
 • گره ای که بعد از ۲۶ سال به دست فرماندار کهگیلویه باز شد
 • مراسم تکریم ومعارفه استاندار کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد/ کلانتری رسما استاندار شد (+تصاویر)