طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۹ دی, ۱۳۹۷ | کد خبر : 33878 | نویسنده : سیروس بزمی
 • یادداشتی به قلم فضل الله جهان آرا در وصف امیرکبیر
    

  تاریخ پر فراز و نشیب ایران مملو از مردانی است که فداکارانه برای پیشرفت و تعالی کشور تلاش کرده اند و با وجود مشکلات فراوان و بدون هیچگونه چشم داشتی کوشیده اند تا میهن شان سرفراز و آباد باشد.

   

  به گزارش پایگاه خبری عصر زاگرس، دکتر فضل الله جهان آرا به مناسبت سالروز شهادت امیرکبیر، یادداشتی به این پایگاه خبری فرستاد که به شرح ذیل است:

  بیست دی ماه سالروز شهادت امیرکبیر قهرمان مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی

  میر لقبی است که از واژه امیر مشتق شده است و در رسوم اسلامی به افرادی داده می شد که از نسل فرماندهان بودند.

  این واژه در زبان هایی که تحت تاثیر اسلام بوده اند مانند بلوچی، ترکی عثمانی، فارسی، ترکی،کردی آذربایجانی، کشمیر و پشتو وارد شده است.

  امیر(عربی: امیر) عنوانی است که در کشورهای عربی و فارسی زبان به برخی از مقام ها اطلاق می شود. در ارتش کنونی ایران، برای مقام سرتیپ دوم به بالاتر از عنوان امیر استفاده می شود. درتاریخ ایران از این کلمه در دربار هم استفاده می شده است: مثل امیرکبیر یا امیرالامرا.

  تاریخ پر فراز و نشیب ایران مملو از مردانی است که فداکارانه برای پیشرفت و تعالی کشور تلاش کرده اند و با وجود مشکلات فراوان و بدون هیچگونه چشم داشتی کوشیده اند تا میهن شان سرفراز و آباد باشد. درخشش نام بعضی از انسانها در صفحات تاریخ چنان عظمت و شکوهی به تاریخ می دهد که نیازی به تورق در آن نیست. و چه نیکوست که این درخشندگی حاکی از مثبت بودن اثراتی باشد که از آن انسان ها باقی مانده باشد.

  میرزا تقی خان امیرکبیر از جمله این شخصیت هاست که به خاطر انقلابی که در خیلی از حوزه ها ایجاد کرد، نام خود را به صورت جاودانه در تاریخ حک کرد.

  میرزا تقی خان امیرکبیر یکی از تاثیرگذارترین رجال تاریخ اخیر ایران است که در دوره سه سال و سه ماهه صدراعظمی بیش از تمامی صدراعظم های سلسله قاجار به ایران خدمت کرد. وی بنای نوسازی(مدرنیزاسیون) در ایران را پی ریزی کرد. ایشان از سوی ناصرالدین شاه ملقب به امیر نظام گردیده است.

  ستاره بی نظیر تاریخ ایران زمین، دارای چنان روحیه ای اصلاح طلب و عشق عمیق به استقلال و آزادی و اقتدار ملت مسلمان ایران بود که نه تنها تاریخ دو هزار و چند ساله ایران بلکه در تاریخ جهان، کم نظیر و کمیاب است.

  عملکرد او چنان برجسته بود که نماینده بریتانیا رابرت کرزن درباره وی چنین نوشت«میرزاتقی خان ورای هر مقایسه ای است و جالب ترین فرد در میان اعضای هیئت های ترکیه، ایران، روسیه و بریتانیا است که در ارزروم جمع شده اند.

  نویسنده صدرالتواریخ که زیر نظر اعتماد السلطنه این کتاب را پرداخته درباره ایشان می گوید: «این وزیر هم در وزارت مثل نادرشاه بود… هم مانند نادر عزم ثابت و اصالت رأی داشته است. در موردی که نماینده انگلیس خواست رأی امیر را عوض کند خود اعتراف دارد که: «سعی من و کوشش نماینده روسیه و تلاش مشترک ما همه باطل است».

  در ذکاوت، برهان قاطع و استقلال فکری میرزا تقی خان امیرکبیر همین بس که در کنفرانس ارزنه الروم بارها دستور حاجی میرزای آقاسی را که مصلحت دولت نمی دانست زیر پا نهاد و از چنان صلابتی برخوردار بود که حتی امر محمدشاه را نادیده می گرفت و آنچه را که خیر مملکت تشخیص می داد همان را می کرد.

  بی اثر بودن پافشاری های روس و انگلیس و عثمانی در رأی و تصمیم میرزا تقی خان امیرکبیر از برگ های زرینی است که حیات صدراعظمی وی شاهد آن است.

  امیر در زمینه سیاست خارجی سیاست معروف به «موازنه منفی» را در پیش گرفت که براساس آن می گفت نه به روس امتیاز می دهیم، نه به انگلیس و نه به هیچ قدرت خارجی دیگر.

  درستی، پاکدامنی، پاک دستی و راست کرداری از مظاهر اخلاقی ایشان بود؛ به همین جهت تطمیع و تهدید و ارعاب در ایشان بی اثر بود به گفته و قضاوت وزیر مختار انگلیس«پول دوستی، که خوی ملت ایرانیان است در وجود امیر بی اثر بود. رضاقلی خان هدایت که به خوبی امیر را می شناخت و از سرشت والا و خصایص انسانی بالای وی آگاهی داشت می گوید: «به رشوه و عشوه کسی فریفته نمی شد».

  دکتر پلاک اتریشی درباره ایشان می گوید:«پول هایی که می خواستند به او بدهند و نمی گرفت خرج کشتنش شد».

  عینیت بخشی و اعتبار به گفته و نوشته خویش از دیگر خصایص برجسته امیرکبیر بود. در همین راستا واتسون می نویسد: «امیرنظام به آسانی به کسی قول نمی داد. اما هر آینه انجام کاری را وعده می کرد، باید به سخنانش اعتماد نمود و انجام آن کار را متحقق می کرد.

  براساس گفته نویسنده صدرالتواریخ امیر از برای حکم خود ناسخ قرار نمی داد. هرچه می گفت بجا می آورد به هیچ وجه حکم او ناسخ نداشت.

  مناعت طبع چنان شخصیتی از امیر کبیر ساخته که هرگز تن به خواری و مذلت نمی داد به همین جهت نماینده انگلیس با داشتن آگاهی و وقف کامل به حیثیت خواهی و حساسیت میرزا محمدتقی در روابط با بیگانگان می گوید: «هیچ گاه حاضر نبود رفتار متکبرانه کسی را تحمل کند». درهنگامی که سعایت سعایت کنندگان کار خود را کرده و مورد بی مهری ناصرالدین شاه واقع گشت و زمان عزلش فرا رسید بزرگ منشی خویش را از دست نداد و به شاه نوشت: «اگرحقیقتاً مقصودی دارند چرا آشکار فرمایش نمی فرمایند… بدیهی است این غلام طالب این خدمات نبوده و نیست و برای خود سوای زحمت و تمام شدن عمر حاصلی نمی داند تا هر طور دلخواه شماست به خدا باکمال رضا طالب آن است.

  مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس پیرامون فضایل و اقدامات امیرکبیر فرمودند: یکی از نامهای دارای افتخار در تاریخ ما- به همان اندازه که واقعیت دارد- امیرکبیر است. امیرکبیر درکشور ما سه سال در رأس دولت بوده است. همه کارهایی که امیرکبیر انجام داده و همه خاطرات خوبی که تاریخ و ملت ما از این شخصیت دارد، محصول سه سال است.

  سخنان آموزنده امیر کبیر

  من ابتدا فکر میکردم که مملکت، وزیر دانا میخواهد؛ و مدتی بعد به ایـن نتیجه رسیدم که مملکت، شاهِ دانا میخواهد؛ اگر نیت یکساله دارید، گندم بکارید؛ اگر نیت ده ساله دارید، درخت بکارید و اگرنیت صدساله دارید انسان تربیت کنید.

  از امیر کبیر پرسیدند : در مدت زمان محدودی که داشتی چطور این مملکت رو از هر چی دزده پاک کردی؟ گفت: من خودم دزدی نمی کردم و نمی گذاشتم معاونم هم دزدی کند. اونم از این که من نمی گذاشتم اون دزدی کنه، نمی گذاشت معاونش دزدی کنه و تا آخر همین طور … اگه من دزدی میکردم تا آخر دزدی میکردند و کشور می شد دزدخونه همه هم دنبال دزد می گشتیم و چون همه مون دزد بودیم هیچ دزدی هم محکوم نمی کردیم مردم هم گیج و ویج می شدند.

  پیشینه خدمات و مبارزات امیرکبیر در سه سال و سه ماه صدارتش چندان است که حتی به فهرست درآوردن آن کارساده ای نیست.

  اقدامات انقلابی و ملی امیرکبیر، قهرمان مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی سبب شد که درباریان فاسد و خودخواه از او سعایت کنند تا اینکه فرمان عزل و قتل ایشان را از ناصرالدین شاه خودکامه گرفته و سرانجام در روز بیست دی ماه در حمام فین کاشان به شهادت رسید.

  درست است که امیر رفت ولی اقدامات او، روز به روز بر شوکت او افزود و هر چند شاه ماند ولی لکه ننگ قتل امیر تا ابد بر دامن قاجار خواهد ماند، پس از فوت امیر، او را با احترام با حضور اعیان کاشان، در جوار قبه حاجی سید محمدتقی مدفون ساختند. ولی چندی بعد عزت الملوک همسر وفادارش حکم انتقال او را به کربلا از شاه دریافت نمود و در اتاقی که درب آن به سوی صحن امام حسین (ع) باز می شد به خاک سپردند.

  مقبره امیرکبیر اکنون در کربلا می باشد.

  دکتر فضل الله جهان آرا

  امروز شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • هاشمی‌پور: میثاق‌نامه‌ی نیروهای انقلاب را امضاء نکردم / شیرین‌ترین و تلخ‌ترین خاطره حاج عدل در سال ۹۷/ تقدیر از اداره راه و شهرسازی چرام
 • در خطبه های نماز جمعه شهر لیکک عنوان شد: نام گذاری سال به نام رونق تولید نشان از دغدغه رهبری در زمینه معیشت مردم است/ اعتماد به کشورهای غربی ثابت کرد که فقط وقت تلف می‌شود
 • رضایت فرماندار کهگیلویه از محل اسکان مسافران نوروزی در دیشموک
 • بازید فرماندارکهگیلویه از محل اسکان مسافران نوروزی در سوق/تصاویر
 • نمایش «ماجرای مزرعه» در دهدشت روی صحنه رفت (+تصاویر)
 • عامل توزیع گوشت خارج از شبکه نقره داغ شد/هشدار “علویان سوق” به متخلفین صنفی
 • ستارگان سورنای رستم فارس قهرمان فوتبال یادواره شهدای لیر بزرگ بخش سوق شد/تصاویر
 • نشست خبری رئیس دانشکده صنعت و معدن چرام با اصحاب رسانه/تصاویر
 • دیدار معاونین شرکت ملی نفت ایران از مصدومین حادثه آتش سوزی لوله گاز اهواز
 • علی پورک پور؛آمادگی ۹ مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی دهدشت
 • اقدام شایسته مدیر هنرستان فنی چاروسا
 • دیشموک در مسیر توسعه با پیگیری های مجدانه بخشدار جوان
 • برنامه ریزی اسکان مسافران نوروزی در جلسه شورای آموزش و پرورش دیشموک
 • اعتصاب پرسنل شهرداری چرام به عدم پرداخت مطالبات/کارگران شهرداری چرام در برزخ مشکلات+تصاویر
 • نشست بخشدار سرفاریاب با دهیاران جهت استقبال از مسافران نوروزی/تصاویر
 • میوه شب عید به غرفه‌های توزیع رسید/ نتیجه زحمات جهاد کشاورزی در دست ناظران صنعت و معدن
 • استاندار کهگیلویه و بویراحمد به بخش چاروسا توجه ویژه دارد
 • جشن بزرگ عیدانه در دهدشت برگزار می شود + زمان و مکان
 • خبرنگار عصرزاگرس مشاور رسانه ای بخشدار چاروساشد
 • روستاهای بدون دهیاری کهگیلویه و بویراحمد اعتبار گرفتند