طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۹ دی, ۱۳۹۷ | کد خبر : 33293 | نویسنده : سیروس بزمی
 • یادداشتی به قلم فضل الله جهان آرا در مورد حماسه ی ۹ دی
    

  فتنه 88 بسی بالاتر و مخوف تر از جنگ احزاب (خندق) بود زیرا گرگ صفتان ملبس به لباس میش به زعم خود قصد یکسره کردن نظام را در سر پرورانده بودند اما غافل از آن بودند که حب و دوستی اهل بیت و اسلام چنان در خون مردم ولایتمدار رسوخ کرده که امواج سهمگین و طوفانهای مهیب تر از این حرکت شنیع خللی در اراده ی پولادین فرزندان عاشورایی ایران اسلامی ایجاد نخواهدکرد.

   

  به گزارش پایگاه خبری عصر زاگرس، فضل الله جهان آرا به مناسبت حماسه ی ۹ دی یادداشتی به این پایگاه خبری فرستاد که به شرح ذیل است:

  نهم دی ماه روز سردی برای بی بصیرتان

  بصیرت از نظر لغوی به معنای بینش، آگاهی، زیرکی، روشندلی و چشم خرد می باشد و از واژه (ب-ص-ر) گرفته شده است؛که همراه با واژه چشم به کار می رود و مقابل دیده حسی و ظاهری، به معنای دیده و بینایی درونی و شهودی کاربرد دارد.

  بصیرت در اصطلاح عبارت است از قوه ای در قلب شخص، که به نور قدسی منور بوده، بوسیله آن حقایق اشیاء و امور را درک می کند، همانگونه که شخص بوسیله چشم، صُوّر و ظواهر اشیاء را می بیند(لسان العرب،ابن منظور،ج4،ص65،واژة بصر) بصیرت در اصطلاح عرفا قوه ای است مر قلب را که بنور قدس منور باشد و بوسیله آن قوه حقایق و امور پنهانی اشیاء دیده می شود، و آن قوه نسبت به قلب در حکم دیده است نسبت بروح.

  آدمی بوسیله آن ظواهر و صُوّر اشیاء را می بیند و این قوه را حکما قوه عاقله نظریه نامند و چون این قوه به نور قدس منور و به راهنمایی و هدایت حق پرده آن برداشته شود حکما آن را قوه«قدسیه» نامند.

  طبرسی صاحب مجمع البیان فی تفسیر القرآن در تعریف بصیرت می گوید: «بصیرت، بیّنه و دلیلی است که هر چیزی به وسیله آن آنگونه که هست دیده می شود».

  زمخشری، بصیرت را نور قلب می داند که آدمی بوسیله آن، آگاهی پیدا می کند؛ آنچنان که بصر نور چشم است که توسط آن می بیند».

  بیضاوی صاحب اثر انوارالتنزیل و اسرارالتاویل در تعریف بصیرت گفته اند: بصیرت برای قلب، به منزلة چشم برای بدن است و از آن جا که حق به وسیلة آن، آشکار می گردد و دیده می شود، دلیل نامیده می شود.

  عده ای گفته اند: شناخت روشن و یقینی از دین، تکلیف، پیشوا، حجت خدا، راه ،دوست و دشمن، حق و باطل بصیرت نام دارد. این واژه از چنان جایگاهی در فرهنگ اسلامی برخوردار است که علی(ع) تیغ زدن برای خدا در میدان جنگ را منوط به داشتن بصیرت عنوان می نماید و می فرماید:«حملوا بصائرهم علی اسیافهم» بصیرت های خویش را بر شمشیرهایشان سوارکردند، و در جایی دیگر می فرماید: «اگر دیده بصیرت،کور باشد نگریستن چشم سودی نمی دهد».

  بصیرت چنان معنایی فراگیر و خاص و عام پسند به خود گرفته که کور واقعی را نابینا نمی داند بلکه کور واقعی را کسی می داند که ضمیرش بویی از شناخت نبرده به همین جهت پیامبر اسلام می فرماید.«کور آن نیست که چشمش نابینا باشد بلکه کور واقعی آن کسی است که دیده بصیرتش کور باشد».

  این حدیث حاوی اهمیت شناخت و به کار بستن بصیرت در تمام زمینه های زندگی و اعمال بخصوص اعمال فردی و اجتماعی است که در صورت نبود بصیرت کافی آدمی را از صراط مستقیم منحرف و باعث خروج و افتادن در پرتگاه های این دنیوی و آن دنیوی می کند. حضرت علی(ع) در این باره می گوید :«با بصیرت کسی است که بشنود و بیندیشد، نگاه کند و ببیند، از عبرت ها بهره گیرد آنگاه راه روشنی را بپیماید که در آن از افتادن در پرتگاه ها به دور ماند».

  عنصر بصیرت به معنای درک و شناخت صحیح توانمندی تحلیل ماهیت های جامعه، نقش اصلی در محارست از جامعه اسلامی دارد. اگر افراد یک جامعه اسلامی آگاهی و شناخت غنی از آموزه های دینی و مسائل روز نداشته باشند به سهولت در دام توطئه های دشمنان گرفتارخواهند آمد و دین، ماهیت، آزادی و آزادگی خود را فدای آرزوهای شوم و شیطانی آنها می کنند.

  اهمیت بصیرت زمانی شکل واقعی خود را نشان می دهد که محور همه افعال انسانی باشد و عکس العملهای متفاوت افراد مطابق آن شکل گیرد.

  درمقام جمع بندی، می توان گفت که بصیرت امری فراتر از رؤیت ظاهری است و آن ادراک حقایق و رؤیت اشیا است آنگونه که هستند و این امر، توسط ادلّه و براهین به وقوع می پیوندد.

  نهم دی برگی زرینی است که ماندگاری آن در تاریخ ایران از جاودانه ترین پویشهای مردمی است در پرتو این روز درخشش انوار الهی چشم دشمنان دین و نظام را کور کرده، وچنان عظمتی ایجاد کرده که استقلال ، بصیرت و عزت یاران اسلام و نظام، شجره طیبه دین و دینداری را بیمه کرده است.

  این روز نمایش ظهور کامل حق در مقابل باطل بود، زیرا نقاب واقعی را از چهره مدعیان فتنه انگیز که سالها با نقاب انقلابی گری در صفوف مردم نفوذ کرده اند، کنار زده و ماهیت ابلیس صفتانه آنان و جنود شیطانی و مکر و خدعه اهریمنشان را هویدا ساخت.

  فتنه 88 بسی بالاتر و مخوف تر از جنگ احزاب (خندق) بود زیرا گرگ صفتان ملبس به لباس میش به زعم خود قصد یکسره کردن نظام را در سر پرورانده بودند اما غافل از آن بودند که حب و دوستی اهل بیت و اسلام چنان در خون مردم ولایتمدار رسوخ کرده که امواج سهمگین و طوفانهای مهیب تر از این حرکت شنیع خللی در اراده ی پولادین فرزندان عاشورایی ایران اسلامی ایجاد نخواهدکرد.

  عظمت این حماسه چنان ارزش والایی به خود گرفته که امام خامنه ای در توصیف آن فرمودند: «مردم عزیز ما در روز نهم دی، آن چنان عظمتی از خود نشان دادند که دنیا را خیره کرد».

  حماسة نهم دی نماد بصیرت مردمی است که نه تنها تاریخ روایی که تاریخ مکتوب اسلام چنان پویشی را با چنین مردمی سراغ ندارد.

  نهم دی روز راندن و نه گفتن مردم به خروج کنندگان از دین و فتنه انگیزانی است که به حکم امام گردن ننهادند و خواهان بدعتی بودند که ریشه در نهروان دارد.

  نهم دی ماه روز مطرود و مردودی تعدادی از خواص بی بصیرت است که بسان فرعون طغیان پیشه کردند و ندای الهی اذهب الی فرعون انه طغی طنین انداز فریادهای مردمی بود که مهر باطل بر عملکرد فرعونیان زمانه زده اند وآب پاکی بر سر و روی مغضوب آنان ریخته اند تا داغ این ننگ را هیچ آبی نزداید و صورت و سیرت کریه ایشان بیش از پیش برای مردم و تاریخ نمایان باشد.

  این حماسة تاریخی و روز بصیرت و میثاق مردم با ولایت الهی بر رهبرمعظم انقلاب و ولی نعمتان مسئولین (مردم)گرامی باد.

  دکتر فضل الله جهان آرا

  امروز سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • کمال دولتخواه و خودبزرگ بینی های کاذب/ از دعوت بدون نتیجه وکیلی و افطاری جنجالی گرفته تا مصاحبه به ظاهر تصادفی برای جلب توجه استاندار/ انتقاد از محمود منطقیان و قادرلاهوتی تا عدم شایسته دانستن کامرانی، دهبانی و خسروی برای کاندیداتوری
 • مراسم تودیع ومعارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد/نیکبخت؛ دانشگاه محل سیاسی بازی نیست (+تصاویر)
 • اولین خواسته استاندار جدید از مدیران کهگیلویه و بویراحمد / گزارش تصویری از روز اول مدیریت کلانتری
 • مراقب کلاهبرداران در سایت های شیپور و دیوار باشید/کاربران به افراد غریبه در فضای مجازی اعتماد نکنند
 • به بهانه خودکشی بانوان در دیشموک، من یک زنم…../طیبه دیلگونی
 • مدیرکل جدید امور روستایی و شوراها استانداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد/مراسم تودیع ومعارفه در حال برگزاری است (+عکس)
 • گره ای که بعد از ۲۶ سال به دست فرماندار کهگیلویه باز شد
 • مراسم تکریم ومعارفه استاندار کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد/ کلانتری رسما استاندار شد (+تصاویر)
 • نشست هم اندیشی اعضای هیئت مدیره تیم تام کهگیلویه برگزار شد (+تصاویر)
 • اولین پیام استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد /درخواست کلانتری از نزدیکان و دوستانش
 • مدیران غیربومی و عدم تعهد به استان /سید ایمان تقوی
 • تخریب غیرمنصفانه تاجگردون توسط لیدرهای اصولگرایان
 • مدرسه موسیقی دهدشت افتتاح شد/کاظمی جو؛ در راستای حمایت از بخش خصوصی کلاس های موسیقی در فرهنگ سرای ارشاد تعطیل می شود (+تصاویر)
 • مجید پارسایی؛ فرازبام خائیز کهگیلویه به احترام مردم در دهدشت می ماند/تصاویر
 • مدیر کل ثبت احوال استان در دیشموک: ثبت احوال دیشموک مستقل می شود
 • مدیر خوشنام کهگیلویه وبویراحمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان شد (+زمان معارفه)
 • “احمدی” رفت “کلانتری” استاندار کهگیلویه وبویراحمد شد (+سوابق)
 • تنها گزینه جدی استانداری کهگیلویه وبویراحمد در انتظار نظر هیات دولت/استاندار جدید از پایتخت می آید
 • اعطای ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر دیشموک
 • حکم جدید شریعتمداری برای مدیرکل سابق تعاون کار ورفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد ومشاور وزیر