طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۹ دی, ۱۳۹۷ | کد خبر : 33293 | نویسنده : سیروس بزمی
 • یادداشتی به قلم فضل الله جهان آرا در مورد حماسه ی ۹ دی
    

  فتنه 88 بسی بالاتر و مخوف تر از جنگ احزاب (خندق) بود زیرا گرگ صفتان ملبس به لباس میش به زعم خود قصد یکسره کردن نظام را در سر پرورانده بودند اما غافل از آن بودند که حب و دوستی اهل بیت و اسلام چنان در خون مردم ولایتمدار رسوخ کرده که امواج سهمگین و طوفانهای مهیب تر از این حرکت شنیع خللی در اراده ی پولادین فرزندان عاشورایی ایران اسلامی ایجاد نخواهدکرد.

   

  به گزارش پایگاه خبری عصر زاگرس، فضل الله جهان آرا به مناسبت حماسه ی ۹ دی یادداشتی به این پایگاه خبری فرستاد که به شرح ذیل است:

  نهم دی ماه روز سردی برای بی بصیرتان

  بصیرت از نظر لغوی به معنای بینش، آگاهی، زیرکی، روشندلی و چشم خرد می باشد و از واژه (ب-ص-ر) گرفته شده است؛که همراه با واژه چشم به کار می رود و مقابل دیده حسی و ظاهری، به معنای دیده و بینایی درونی و شهودی کاربرد دارد.

  بصیرت در اصطلاح عبارت است از قوه ای در قلب شخص، که به نور قدسی منور بوده، بوسیله آن حقایق اشیاء و امور را درک می کند، همانگونه که شخص بوسیله چشم، صُوّر و ظواهر اشیاء را می بیند(لسان العرب،ابن منظور،ج4،ص65،واژة بصر) بصیرت در اصطلاح عرفا قوه ای است مر قلب را که بنور قدس منور باشد و بوسیله آن قوه حقایق و امور پنهانی اشیاء دیده می شود، و آن قوه نسبت به قلب در حکم دیده است نسبت بروح.

  آدمی بوسیله آن ظواهر و صُوّر اشیاء را می بیند و این قوه را حکما قوه عاقله نظریه نامند و چون این قوه به نور قدس منور و به راهنمایی و هدایت حق پرده آن برداشته شود حکما آن را قوه«قدسیه» نامند.

  طبرسی صاحب مجمع البیان فی تفسیر القرآن در تعریف بصیرت می گوید: «بصیرت، بیّنه و دلیلی است که هر چیزی به وسیله آن آنگونه که هست دیده می شود».

  زمخشری، بصیرت را نور قلب می داند که آدمی بوسیله آن، آگاهی پیدا می کند؛ آنچنان که بصر نور چشم است که توسط آن می بیند».

  بیضاوی صاحب اثر انوارالتنزیل و اسرارالتاویل در تعریف بصیرت گفته اند: بصیرت برای قلب، به منزلة چشم برای بدن است و از آن جا که حق به وسیلة آن، آشکار می گردد و دیده می شود، دلیل نامیده می شود.

  عده ای گفته اند: شناخت روشن و یقینی از دین، تکلیف، پیشوا، حجت خدا، راه ،دوست و دشمن، حق و باطل بصیرت نام دارد. این واژه از چنان جایگاهی در فرهنگ اسلامی برخوردار است که علی(ع) تیغ زدن برای خدا در میدان جنگ را منوط به داشتن بصیرت عنوان می نماید و می فرماید:«حملوا بصائرهم علی اسیافهم» بصیرت های خویش را بر شمشیرهایشان سوارکردند، و در جایی دیگر می فرماید: «اگر دیده بصیرت،کور باشد نگریستن چشم سودی نمی دهد».

  بصیرت چنان معنایی فراگیر و خاص و عام پسند به خود گرفته که کور واقعی را نابینا نمی داند بلکه کور واقعی را کسی می داند که ضمیرش بویی از شناخت نبرده به همین جهت پیامبر اسلام می فرماید.«کور آن نیست که چشمش نابینا باشد بلکه کور واقعی آن کسی است که دیده بصیرتش کور باشد».

  این حدیث حاوی اهمیت شناخت و به کار بستن بصیرت در تمام زمینه های زندگی و اعمال بخصوص اعمال فردی و اجتماعی است که در صورت نبود بصیرت کافی آدمی را از صراط مستقیم منحرف و باعث خروج و افتادن در پرتگاه های این دنیوی و آن دنیوی می کند. حضرت علی(ع) در این باره می گوید :«با بصیرت کسی است که بشنود و بیندیشد، نگاه کند و ببیند، از عبرت ها بهره گیرد آنگاه راه روشنی را بپیماید که در آن از افتادن در پرتگاه ها به دور ماند».

  عنصر بصیرت به معنای درک و شناخت صحیح توانمندی تحلیل ماهیت های جامعه، نقش اصلی در محارست از جامعه اسلامی دارد. اگر افراد یک جامعه اسلامی آگاهی و شناخت غنی از آموزه های دینی و مسائل روز نداشته باشند به سهولت در دام توطئه های دشمنان گرفتارخواهند آمد و دین، ماهیت، آزادی و آزادگی خود را فدای آرزوهای شوم و شیطانی آنها می کنند.

  اهمیت بصیرت زمانی شکل واقعی خود را نشان می دهد که محور همه افعال انسانی باشد و عکس العملهای متفاوت افراد مطابق آن شکل گیرد.

  درمقام جمع بندی، می توان گفت که بصیرت امری فراتر از رؤیت ظاهری است و آن ادراک حقایق و رؤیت اشیا است آنگونه که هستند و این امر، توسط ادلّه و براهین به وقوع می پیوندد.

  نهم دی برگی زرینی است که ماندگاری آن در تاریخ ایران از جاودانه ترین پویشهای مردمی است در پرتو این روز درخشش انوار الهی چشم دشمنان دین و نظام را کور کرده، وچنان عظمتی ایجاد کرده که استقلال ، بصیرت و عزت یاران اسلام و نظام، شجره طیبه دین و دینداری را بیمه کرده است.

  این روز نمایش ظهور کامل حق در مقابل باطل بود، زیرا نقاب واقعی را از چهره مدعیان فتنه انگیز که سالها با نقاب انقلابی گری در صفوف مردم نفوذ کرده اند، کنار زده و ماهیت ابلیس صفتانه آنان و جنود شیطانی و مکر و خدعه اهریمنشان را هویدا ساخت.

  فتنه 88 بسی بالاتر و مخوف تر از جنگ احزاب (خندق) بود زیرا گرگ صفتان ملبس به لباس میش به زعم خود قصد یکسره کردن نظام را در سر پرورانده بودند اما غافل از آن بودند که حب و دوستی اهل بیت و اسلام چنان در خون مردم ولایتمدار رسوخ کرده که امواج سهمگین و طوفانهای مهیب تر از این حرکت شنیع خللی در اراده ی پولادین فرزندان عاشورایی ایران اسلامی ایجاد نخواهدکرد.

  عظمت این حماسه چنان ارزش والایی به خود گرفته که امام خامنه ای در توصیف آن فرمودند: «مردم عزیز ما در روز نهم دی، آن چنان عظمتی از خود نشان دادند که دنیا را خیره کرد».

  حماسة نهم دی نماد بصیرت مردمی است که نه تنها تاریخ روایی که تاریخ مکتوب اسلام چنان پویشی را با چنین مردمی سراغ ندارد.

  نهم دی روز راندن و نه گفتن مردم به خروج کنندگان از دین و فتنه انگیزانی است که به حکم امام گردن ننهادند و خواهان بدعتی بودند که ریشه در نهروان دارد.

  نهم دی ماه روز مطرود و مردودی تعدادی از خواص بی بصیرت است که بسان فرعون طغیان پیشه کردند و ندای الهی اذهب الی فرعون انه طغی طنین انداز فریادهای مردمی بود که مهر باطل بر عملکرد فرعونیان زمانه زده اند وآب پاکی بر سر و روی مغضوب آنان ریخته اند تا داغ این ننگ را هیچ آبی نزداید و صورت و سیرت کریه ایشان بیش از پیش برای مردم و تاریخ نمایان باشد.

  این حماسة تاریخی و روز بصیرت و میثاق مردم با ولایت الهی بر رهبرمعظم انقلاب و ولی نعمتان مسئولین (مردم)گرامی باد.

  دکتر فضل الله جهان آرا

  امروز شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • گچساران قهرمان کشتی فرنگی نوجوانان کهگیلویه و بویراحمد شد (+تصاویر)
 • طبق قانون بازنشسته نیستم/تا ۳۵ سال می توانم خدمت کنم
 • بازدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد از خوابگاه دختران عشایر (+تصاویر)
 • داستان جلسه جنجالی بازآفرینی شهری چیست/برداشت شخصی جایگزین واقعیت/چینش پازل رسانه ای برای تخریب فرماندار کهگیلویه
 • بار ترافیک محور یاسوج _کاکان سبک می شود
 • صنوف آلاینده در یاسوج ساماندهی می شود (+تصاویر)
 • سفرمدیرکل دفتر توسعه پایدار محیط زیست کشور به کهگیلویه و بویراحمد/برنامه ها
 • آیا شهرداردیشموک بازنشسته است/شورای شهر شفاف سازی کند/استانداربررسی کند
 • حضور فرمانده تیپ ۴۸ فتح در شهرستان بهمئی + بازدیدها و سرکشی های ایشان
 • ۱۷میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان چاروسا پرداخت شد
 • آزمون دهیاران استان کهگیلویه و بویراحمد
 • دهیار کل قیصر /نیکبخت اولین فرماندار بعد ازانقلاب که به کل قیصر آمد
 • به برکت نظام و توجه دولت خدمات خوبی در روستاهای بخش مرکزی انجام گرفته است/هیچ روستایی از خدمات دولت محروم نبوده است
 • تقدیر ویژه عدل هاشمی پور از رئیس کمیته امداد دیشموک
 • همایش پیشگیری از وقوع جرم در فضای مجازی در شهرستان لنده برگزار شد/سعادتیان؛فرهنگ استفاده از فضای مجازی پایین است (+تصاویر)
 • پاسخ غلامرضاتاجگردون به یادداشت بانوی دهدشتی
 • شورای اداری بخش دیشموک باحضور فرماندار.نماینده کهگیلویه ومدیرکل راه وشهرسازی برگزار شد/تصاویر
 • چهره شاخص اصلاحات کهگیلویه عزادار شد/زمان ومکان مراسم
 • برگزاری نشست هماهنگی و پشتیبانی یادواره شهدای بهمئی با حضور سردار رفیق دوست
 • نمایشگاه چهل سال دستاوردهای انقلاب در یاسوج برپا می شود/ برخورد جدی با دستگاه های کم کار در برگزاری نمایشگاه