طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۳ مهر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 25860 | نویسنده : خلیل مهرجو
 •   

  حبیب الله پیشوا؛ استاد دانشگاه، وکیل دادگستری و فعال سیاسی و اجتماعی در یادداشتی پیرامون جمعه بازار یاسوج به بررسی ابعاد و دلایل و همچنین پیشنهاداتی برای رفع این نگرانی پرداخته است که در ادامه می آید:

  عصرزاگرس/حبیب الله پیشوا؛ در رابطه با آتش سوزی چند غرفه از جمعه  بازار یاسوج و احتمال وقوع آتش سوزی مجدد ، وقوع خسارتهای مالی و جانی در این مرکز فروش و سایر مسائل حاشیه ای آن از جمله جابه جایی آن اظهار نظرها، تعلل ها و سردرگمی بوجود آمده برای این قشر از جامعه ، بر حسب احساس تعهد اخلاقی بعنوان یک شهروند مطالبی را تقدیم می دارم.

  پاسخ به اینکه بازار جمعه یاسوج، چرا، چطوری و برای چند غرفه راه اندازی شده است را به وقت و مطلب دیگری موکول می کنم. اما واقعیت این است که این مرکز همانند سایر مکانهای عمومی مورد زیاده خواهی قرار گرفته است بطوریکه زمین و فضای اولیه برای حدوداٌ ۳۰۰ غرفه پیش بینی شده بود ولی هم اکنون تبدیل به بیش از ۹۰۰ غرفه شده است. قطعاٌ اگر شورای اسلامی شهر، مقامات قضایی و انتظامی به موقع حضور پیدا نمی کردند دامنه آتش سوزی، تخریب و حتی دستبرد به اموال و اثاثیه مردم در آن موقع از شب مسئله ساز می شد . اما سؤال اساسی این است که چه باید کرد؟

  هرچند در این خصوص از جانب افراد، شخصیتها و مقامات اظهارنظرها و اقداماتی انجام شد ولی تصور آن است که هرکدام از مقامات ذیربط می خواهند توپ را در زمین دیگری بیندازند. در اینکه این قضیه یک معضل مهم و خطرساز اجتماعی است شکی نیست و ادامه آن به همین شکل خطرات بالقوه ای را بهمراه خواهد داشت و جمع کردن غرفه های جمعه بازار بدون هماهنگی و ساماندهی نیز خطر و آسیب های اجتماعی خاص خود را در پی خواهد داشت .

  تا جائیکه اطلاع دارم چندین جلسه و نشست بین شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر، دادستان مرکز استان، فرمانده نیروی انتظامی و یا شورای تأمین شهرستان در این خصوص تشکیل ولی نتیجه ملموس و خروج عملی نداشته است.

  دادستان مرکز استان و سایر مقامات قضایی از باب پیشگیری از وقوع جرم مکاتبات و یا اظهاراتی را درخصوص جمعه بازار و امثالهم به شهردار و شهردار مراتب را به شورای اسلامی شهر انعکاس داد که شورای اسلامی با اکثریت آراء جابه جایی و جمع کردن جمعه بازار را با توجه به خطرات احتمالی تصویب ولی کمیته انطباق فرمانداری بویراحمد با ترکیب یکی از قضات دادگستری ، فرماندار یا نماینده وی و نماینده شورای عالی استان مصوبه شورای اسلامی شهر یاسوج را به دلایلی رد و عودت داده است.

  برخی از مقامات در فضای مجازی و مکاتبات اداری درصدد مقصر جلوه دادن مقام دیگری و تبرئه خود از مسئولیت در قبال این معضل اجتماعی هستند زیرا احساس می کنند عوارض اجتماعی و سیاسی در عقبه جمع کردن بازار جمعه نهفته است تا جائیکه بعد از مصوبه شورای اسلامی شهر یاسوج مبنی بر جمع شدن بازار جمعه تعدادی از غرفه داران با حمل پلاکارد و شعارهایی علیه شهردار و شورای اسلامی شهر تجمع نموده که نشانگر مهم و حساس بودن موضوع می باشد.

  بطور قطع و یقین هیچ نهادی بدون هماهنگی و حمایت سایر نهادهای دیگر امکان انجام اقدامی مؤثر برایش فراهم نیست. حتی اگر مصوبه شورای اسلامی شهر در کمیته انطباق تصویب می گردید شهردار بعنوان مجری مصوبات شورای اسلامی شهر بدون حمایت و دخالت مستقیم مقامات قضایی، انتظامی، سیاسی، اداری و امنیتی نمی تواند مصوبه شورای اسلامی شهر را در این مورد خاص اجرا کند. می توان ادعا نمود که سایر  مقامات قضایی، امنیتی ، انتظامی و … بدون حمایت و دخالت شورای اسلامی شهر و شهردار می تواند از قدرت حاکمیتی استفاده و بازار جمعه را تعطیل و جابه جا نماید. اما شهردار و شورای اسلامی شهر بدون حمایت و دخالت مستقیم این نهادها(قضایی، انتظامی، سیاسی و امنیتی) امکان ندارد بتواند کاری از پیش ببرد.

  بنا به مراتب مزبور که بطور مختصر بیان و از ذکر جزئیات فعلا صرفنظر شد ، پیشنهاد می شود:

  ۱: همه دستگاه های ذیربط متحد، متفق و بدون درنظر گرفتن مسائل سیاسی، اجتماعی و قومی و … در این خصوص تصمیمی گیری کنند.

  ۲: فرد یا افرادی را که عامل تحریک می باشند چه در داخل بازار جمعه و یا بیرون از آن در هر رده و مقامی که باشد شناسایی و با گوشزد خطرات احتمالی آنان را نیز متعهد به همکاری نمایند.

  ۳: درصورت مخالفت و عدم همکاری افراد، ارگان ها و نهادها مقام قضایی این حق و اختیار را دارد که برای پیشگیری از وقوع جرم و ورود خسارت های جانی و مالی دستور مقتضی صادر نماید. دادستان مدعی العموم است، به محض روئیت جرم و یا احتمال وقوع جرم بر حسب وظیفه قانونی و ذاتی می بایست اقدام و هیچ فرد یا مقامی مجاز به سرپیچی از دستور مقام قضایی نمی باشد.

  ۴: اعضای شورای اسلامی نمایندگان مردم شهر هستند و اگر مخالف جمع شدن جمعه بازار باشند قابل تعقیب نیستند چه رسد به اینکه نظر موافق بر جمع نمودن و جابه جایی جمعه بازار داشته و مراتب را هم تصویب کرده باشند و بطریق اولی شهردار چون فقط مجری مصوبات شورای شهر است نه مقام دیگری.

  ۵:با توجه به شرایط خاص جامعه و اینکه جمع کردن جمعه بازار باعث بیکار شدن چندین نفر و قطع درآمد خانواده آنان می شود ، بر همه مسئولین ذیربط واجب است که در فکر طرح، برنامه و ایجاد فضا یا فضاهای جایگزین در نقاط مناسب برای غرفه داران باشد تا این قشر از جامعه با خیال آسوده و راحت همکاری لازم را بعمل آورند.

  ۶: شورای تأمین استان و شهرستان از جمله نهادی است که باید زودتر از دیگران اقدامی عملی برای برون رفت از این معضل ارائه دهد . اختلاف نظر در میان تصمیم گیرندگان امری طبیعی است اما واقعیت و احتمال خطر فدای مصلحت ها نشود.

  ۷: توجه داشته باشیم که شهرداری یک نهاد خدماتی است . نهادهای حاکمیتی هستند که می توانند تصمیمی گیری و اقدام نمایند و توجه داشته باشند که نقاط آسیب پذیر، جرم خیز، حاشیه ساز در شهر یاسوج کم نیستند که یکی از همین نقاط جمعه بازار یاسوج می باشدو باید تا دیر نشده تصمیم منطقیو عاقلانه بدون ملاحظات سیاسی، اجتماعی و … اتخاذ گردد.

  خطر جدیست دست به عصا راه نرویم…..

  امروز دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اعزام ۱۲۰ دانش‌آموز باشتی به مناطق عملیاتی جنوب /تصاویر 
 • نشست کارکنان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه های عمومی شهرستان بهمئی به منظور تشریح برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی در محل نهاد کتابخانه های عمومی این شهرستان برگزار شد + عکس
 • مددجویان کمیته امداد ۲۵۶ میلیاردریال وام اشتغال دریافت کردند
 • امین بابویی عزل شد / غلام‌نژاد معاون دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد شد
 • بازدید بانوان شهر قلعه رئیسی از کتابخانه عمومی /تصاویر
 • مراسم استقبال از مهدی محسن نژاد دارنده مدال برنز مسابقات جهانی رومانی +عکس و فیلم
 • حمایت از مواضع شجاعانه رئیس دستگاه قضا در برخورد با دانه درشت ها
 • کشتی گیر خردسال دهدشتی قهرمان ایران شد (+تصاویر)
 • بازگشایی مسیر دیشموک به باغملک خوزستان با پیگیری بخشدار دیشموک
 • پیام فرماندار لنده مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی
 • برگزاری یادواره شهدای دیشموک (بهمئی سرحدی غربی) در هفته بسیج
 • آیین تکریم ومعارفه رئیس اداره صمت شهرستان کهگیلویه برگزارشد (+تصاویر)
 • دکتردهدشتی مربی صدرنشین تیم لیگ برتری فوتبال/تصاویر
 • دیدار مدیر کل تعزیرات حکومتی استان اصفهان با دکتر مهرعلیزاده استاندار اصفهان در خصوص بررسی مسائل اقتصادی و معیشتی مردم در محل استانداری اصفهان
 • گچساران قهرمان کشتی آزاد و فرنگی نونهالان استان کهگیلویه وبویراحمد شد/تصاویر
 • همیشه با اصحاب رسانه تعامل داشتم/هیچوقت نگفتم رسانه ها حضور نداشته باشند/ مشکل از اداره راه استان نیست /اطلاع رسانی حق مردم است/گلایه داشتم که چرا رسانه ها حضور ندارند/باید بررسی کرد
 • مسدود شدن محور مواصلاتی دیشموک باغ ملک با اولین بارش
 • تبعیت از ولی فقیه راه جامع برون رفت از مشکلات است
 • تاج الدینی: توزیع کود و بذر میان کشاورزان را تا گرم آخر رها نمی‌کنم
 • به مناسبت روز کتاب و کتاب خوانی برنامه ای در حوزه ی علمیه خواهران شهرستان بهمئی برگزار شد